Když vyzývá k oběšení Ukrajinců, může to být stylizace. Není nebezpečný, říká odborník o "umělci" Řezníkovi

6. 12. 2013 11:44

Vyloučení rapera Řezníka z udílení cen Český slavík vyvolalo nebývalou pozornost. Ačkoli velká většina názorů na jeho tvorbu je velmi kritická, podle odborníka na extremismus Miroslava Mareše se není třeba obávat. Jde podle něj o sebestylizaci, kterou vyžaduje žánr, jenž Martin Pohl alias raper Řezník představuje.

Když vyzývá k oběšení Ukrajinců, může to být stylizace. Není nebezpečný, říká odborník o "umělci" Řezníkovi
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.

Tvorba rapera Řezníka vyvolává otázky týkající se limitů svobody projevu a slova v demokratické společnosti. Martin Pohl působí na české horrorcorové scéně už několik let pod uměleckou přezdívkou Řezník. Ve známost vešel především před několika dny, když jej pořadatelé kvůli jeho tvorbě vyloučili z hudební ankety Český slavík, kde měl v kategorii Hvězda internetu získat ocenění.

Podle docenta na Katedře politologie Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity a odborníka na extremismus a politické násilí Miroslava Mareše není potřeba se tolik znepokojovat. Svůj pohled na věc přiblížil v rozhovoru pro server Česká pozice.

Celý rozhovor s Marešem ZDE.

Není to protizákonné

"Určitě je to za hranou mainstreamového chápání kultury. Není to ale podle mě za hranou toho, co by v našem právním státě mělo být považováno za protizákonné," uvedl Mareš.

Pro Řezníka jakožto reprezentanta konkrétního hudebního stylu, horrorcoru, je podle Mareše stylizace velevýznamná. "Lidé se transformují v rámci svého žánru v postavy, kterými ve skutečnosti nejsou. Vybízení k oběšení Ukrajinců nemusí být v kontextu hudebního žánru, o kterém je řeč, vůbec upřímné," říká v souvislosti s textem raperovy písně "Konečný řešení".

Horrorcore je založen na expresivní a provokativní mluvě, zásadní podle experta je, zda to umělec myslí upřímně, což by byla věc jiná. Pokud chce jen vyhovět požadavkům hudebního žánru, je to v pořádku. "Řezník o sobě říká jednoduchou věc: Řezník je pouhá maska, fikce, která patří k hudebnímu stylu, který provozuje," vysvětluje Mareš.

Pokud jde o stylizaci, je to v pořádku

Stejně tak by mohla během rapování zaznít třeba výzva "Židé do plynu". "Kdyby to byla vaše sebestylizace do zlého neonacisty a nemyslel jste to upřímně, tak si myslím, že by to podle našeho práva bylo skutečně v pohodě. Nepřekračovalo by to mez zákona, pokud by tam nebyl úmysl vyřčenou věc spáchat nebo ke spáchání té věci reálně vybízet," odvětil Mareš na dotaz redakce České pozice.

Mareš se domnívá, že jde stále o umělecký projev, čímž nechce posuzovat jeho kvalitu. Tady vidí rozdíl mezi tvorbou Řezníka a texty písní neonacistických kapel, jejíž členové své výzvy myslí vážně. Zásadní je odlišit úmysl od sebestylizace. "Čili: Vždy je nutno zkoumat kontext, nelze z něj vytrhávat," podotýká odborník na extremismus.

Kritika, odsuzování, hnus...

Názor některých dalších osobností je ale zcela v protikladu s postojem Miroslava Mareše. Advokátka Klára Samková se rozhodla podat na rapera trestní oznámení. Podle ní je všeobecně známo, že "umělci" podobného ražení, jako je "Řezník", mají bezprostřední vliv na mládež, na její vnímání hodnot a na to, co je a co není standardem. Jednání "Řezníka" prý ukazuje, co on sám za standard považuje, s čím se osobně ztotožňuje, a tím vybízí i ostatní mladé lidi k akceptaci takového jednání.

Videoklip odsuzuje i většina politiků, které oslovila redakce serveru ParlamentníListy.cz. "No to je hnus! Něco takového může dát dohromady jen perverzní úchyl. Takovému se to může i líbit. Nepochopím, jak proti stažení něčeho tak může někdo protestovat. Kam až naše nekulturnost klesla?!" ptá se například senátor Severočechů.cz Jaroslav Doubrava.

"Propagace jakéhokoli násilí  a zla přece nemá se svobodou nic společného. Svoboda znamená, že nás nikdo neomezuje a nikdo nám nesmí ubližovat, a nikoli, že my můžeme omezovat druhé a ubližovat jim," řekl předseda Úsvitu Tomio Okamura.

"Je to stejné svinstvo jako hajlovat před vlajkou s hákovým křížem a tvrdit, že je to umělecký projev nebo umělecké dílo," myslí si místopředseda Senátu Zdeněk Škromach z ČSSD.

"Nemám rád násilí v žádné podobě. Ale na druhou stranu je pro mě důležitější svoboda projevu a svoboda slova. Cenzuru jsme tu již měli a všichni víme, jak to dopadlo. Pouze bych umělcům při jejich tvorbě doporučil více morální zdrženlivosti," uvedl už smířlivěji místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Antonín Seďa.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: adr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nečas byl obětí dominy a slaboch! A paní Talmanová by měla dokázat své závažné obvinění, nebo se omluvit. Topolánek s manželkou vytáhli na světlo kauzy Nečase a Dalíka. A je zle

20:25 Nečas byl obětí dominy a slaboch! A paní Talmanová by měla dokázat své závažné obvinění, nebo se omluvit. Topolánek s manželkou vytáhli na světlo kauzy Nečase a Dalíka. A je zle

ANKETA Je Petr Nečas oběť? Ano. Na tom se s kandidátem na prezidenta Mirkem Topolánkem řada poslanců…