Kecy z pražské kavárny. To jste přesně vy sluníčkáři. Pepa Nos si ve studiu podal kolegu písničkáře, který útočil na "donašeče" Nohavicu

30.10.2017 17:02

V pondělním pořadu Pro a proti Českého rozhlasu se utkali dva písničkáři. Pepa Nos a Jan Burian svedli slovní spor o to, zda měl státní vyznamenání dostat písničkář Jaromír Nohavica, když spolupracoval s komunistickou Státní bezpečností a zda je správné přebírat státní vyznamenání zrovna z rukou Miloše Zemana. Pepa Nos při té příležitosti pořádně sepsul tzv. pražskou kavárnu.

Kecy z pražské kavárny. To jste přesně vy sluníčkáři. Pepa Nos si ve studiu podal kolegu písničkáře, který útočil na "donašeče" Nohavicu
Foto: ReproFoto: ČT24
Popisek: Prezident Miloš Zeman udělil státní vyznamenání.

Jan Burian se domnívá, že je důležité, zda někdo v minulosti spolupracoval s komunistickými bezpečnostními složkami. Vypovídá to cosi o jeho osobnosti. Pokud si řekneme, že na tom nezáleží, budeme za chvíli říkat, že moc nezáleží ani na tom, co se v naší společnosti děje dnes. V takovém případě se ovšem vydáme na velmi nebezpečnou cestu, na které budeme odsouzeni opakovat chyby minulosti.  

Pepa Nos to vidí jinak. „Je to pláč na hrobě minulého režimu. Je to pryč, nemá cenu se tím zabývat. To jsou kecy, pražské šaškárny, kavárna, to jsou ti sluníčkáři,“ uvedl. I Nos měl opletačky s komunistickým režimem, prošel si řadou výslechů, ale dnes už je jiná doba. Jaromír Nohavica také mohl být pod velkým tlakem a pravděpodobně mu neodolal. „Pan Burian zřejmě nikdy v takové situaci nebyl,“ řekl Nos. „A nutit Jarouše, aby si neustále sypal popel na hlavu, sluníčkáři to dělají, ale on prostě nechce, a hotovo,“ dodal.

Celý pořad naleznete zde.

Nemluvě prý o tom, že Nohavica ani nemusel tušit, že podepisuje spolupráci s komunistickou StB. Mohl podepsat jiný papír a agenti pak souhlas se spoluprací mohli zfalšovat. Tak to alespoň vidí Nos, podle něhož dnes kritizují Nohavicu především lidé, kteří mu závidí státní vyznamenání. Nohavica prý neměl nejmenší důvod ho nepřijmout. „Odmítnutí je nesmysl, to je fantasmagorie, nepřipadá v úvahu. Od Zemana dostal medaili Karel Kryl, teď ji dostal Jarouš, příště ji dostane tady pan Burian nebo já, protože takovej je život,“ zdůraznil.

Ani Jan Burian ale nechtěl ustoupit ze svého stanoviska. Dodávat informace komunistické Státní bezpečnosti rozhodně nebylo v pořádku, každý člověk prý věděl, co dělá a mohl si zvolit cestu. A když už StB podlehl, mohl se za to po roce 1989 veřejnosti omluvit, lidé by to přijali a dnes už by to asi nikdo neřešil. Ale to se nestalo, takže dodnes jde o citlivou otázku. Někteří lidé si dokonce na kontaktech s minulým režimem vybudovali i svou současnou kariéru.

„Víceméně na tom stavějí svou dnešní kariéru, jejich hodnotový žebříček se nezměnil, dělají z toho hrdinství, a přitom tito lidé výrazně morálně selhali, což je přesně případ Jaromíra Nohavici,“ vyjádřil se kriticky Burian.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ŽIVĚ: Babiš s Orbánem na obhlídce hranic před nelegální migrací

16:46 ŽIVĚ: Babiš s Orbánem na obhlídce hranic před nelegální migrací

Český premiér Andrej Babiš (ANO) navštívil v Maďarsku svého kolegu, premiéra Viktora Orbána. Sešli s…