Kim Čong-un je docela chytrej chlápek, pravil Donald J. Trump. A kdo hacknul volby: Rusko? Ne, třeba...

01.05.2017 8:17

Donald Trump poskytl po prvních sto dnech v úřadě další bilanční rozhovor. Tentokrát se vyjádřil pro televizní stanici CBS. Zmínil Rusko, Čínu i severokorejského diktátora Kim Čong-una, který sice hrozí Washingtonu jadernou válkou, ale Trump ho i tak považuje za „docela chytrého chlapíka“.

Kim Čong-un je docela chytrej chlápek, pravil Donald J. Trump. A kdo hacknul volby: Rusko? Ne, třeba...
Foto: Facebook D. Trump
Popisek: Donald Trump
reklama

45. prezident Donald Trump je ve funkci sto dní a poskytuje americkým novinářům bilanční rozhovory. V jednom z nich pro CBS News konstatoval, že se stále nepodařilo potvrdit to, co se říká, že totiž Rusové zasahovali do americké volební kampaně. Zopakoval tak to, co pronesl již v lednu tohoto roku, že kdekdo poukazuje na to, že za útokem na server Demokratické strany stáli Rusové, ale zapomíná se na to, že to mohla být třeba i Čína, nebo nějaký soukromý hacker, který ležel doma na posteli.

„Mohla to být Čína, mohla to být spousta různých skupin,“ prohlásil Trump pro CBS News s tím, že v tuto chvíli nemůže říct, kdo za útokem stál. „Nevím, nevím,“ odpovídal na dotaz, zda to skutečně bylo Rusko. Prezident připomněl, že viníky hackerských útoků je třeba chytit při činu; bez toho je velmi těžké jim něco dokázat.

Celý článek naleznete ZDE.

V rozhovoru došlo také na Čínu. V předvolební kampani se Trump vyjadřoval vůči nejlidnatější zemi světa velmi ostře. Vyhrožoval, že Čínu označí za měnového manipulátora, který zneužívá oslabování měny. Po volbách však otočil a snaží se s Čínou spolupracovat. Vede ho k tomu dramatická situace na Korejském poloostrově. Severokorejský diktátor Kim Čong-un testuje jednu střelu dlouhého doletu za druhou a hrozí jaderným útokem na Washington.

V rozhovoru pro agenturu Reuters Trump poznamenal, že může vypuknout válka mezi Spojenými státy a Severní Koreou, pokud tamní komunisté nepřijdou k rozumu a nepřestanou zvyšovat napětí. Válka je podle Trumpa jednou z možností, jak situaci řešit, ale Trump pro Reuters současně zdůraznil, že preferuje diplomatické řešení. V něm má důležitou roli sehrát právě Čína, která severokorejský komunistický stát drží při životě.

Není bez zajímavosti, že Trump současně Kim Čong-una ocenil. 45. prezident USA je toho názoru, že severokorejský diktátor je „docela chytrej chlápek“. Proč si to Trump myslí? Protože Kim Čong-un je mladý muž, jemuž bylo teprve nedávno 30 let, který musel čelit svým generálům a bůhví ještě jakým politickým „klikám“ v totalitním státě – a on dokázal tyto tlaky ustát a udržet se u moci. Proto ho Trump považuje za „docela chytrého chlápka“.

Vyjádření naleznete ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To už dál nevydržíme, tuší Šmucler. Navrhuje změnu, která bude zajímat hlavně důchodce

21:36 To už dál nevydržíme, tuší Šmucler. Navrhuje změnu, která bude zajímat hlavně důchodce

Prezident České stomatologické komory a nově také člen krizového štábu Roman Šmucler volá po uvolněn…