Kim je poprvé na jihu Koreje. Poloostrov dnes zažívá historický okamžik

27.04.2018 13:30

Korejský poloostrov prožil velký den. V demilitarizované zóně se spolu sešli jihokorejský prezident Mun Če-in a severokorejský vůdce Kim Čong-un. Agentura Reuters přinesla fotografii dvou korejských politiků, jak si potřásají rukama. Šlo o zlomovou chvíli. Severokorejský vůdce pak zamířil na jih. Vůbec poprvé.

Kim je poprvé na jihu Koreje. Poloostrov dnes zažívá historický okamžik
Foto: ABC.news
Popisek: Severokorejský vůdce Kim Čong-un
reklama

Podle Agentury Reuters to vypadá, že po desítkách let stále neukončené války se možná bude jednat o míru. Snad. Potřásání rukou, úsměvy a společná procházka obou politiků  představují obrovský kontrast s tím, co se dělo před několika dny a měsíci, kdy se svět bál, že stojí na pokraji jaderného konfliktu mezi KLDR a USA.  

„Stojíme na prahu doby, kdy se začne psát nová historie ve vztazích mezi oběma Korejemi," sdělil okomentoval schůzku Kim Čong-un. Státníci poté diskutovali o o denuklearizaci poloostrova a cestě, jak dosáhnout trvalého míru mezi oběma zeměmi. Politici se vzájemně pozvali na návštěvě do KLDR i do Jižní Koreje.

Politici spolu hovořili asi 90 minut za zavřenými dveřmi. Než začali jednat, místo setkání důkladně prověřili severokorejské bezpečnostní složky. Chtěly se ujistit, že jich vůdci nehrozí abslutně žádné nebezpečí.

Teď svět napjatě očekává, co bude dál. Schůzka korejských politiků totiž předcházela chystanému setkání 45. amerického prezidenta Donalda Trumpa a Kim Čong-una. Spekuluje se o tom, že jedním z míst, kde by se mohli setkat, je Praha. Kim Čong-un se sice tváří vstřícně a je ochoten hovořit o denuklearizaci svých ozbrojených sil, ale nelze vyloučit, že se jen snaží získat čas pro další posílení své armády. Nepochybně také stojí o zeslabení sankcí vůči své zemi.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tihle mají přijít do ČT? Ne! Komplikace Lipovské: Soud a nařčení

8:47 Tihle mají přijít do ČT? Ne! Komplikace Lipovské: Soud a nařčení

V Radě České televize je stále živo. Stálá komise České biskupské konference se bude zabývat tím, ja…