Kim je poprvé na jihu Koreje. Poloostrov dnes zažívá historický okamžik

27.04.2018 13:30 | Zprávy

Korejský poloostrov prožil velký den. V demilitarizované zóně se spolu sešli jihokorejský prezident Mun Če-in a severokorejský vůdce Kim Čong-un. Agentura Reuters přinesla fotografii dvou korejských politiků, jak si potřásají rukama. Šlo o zlomovou chvíli. Severokorejský vůdce pak zamířil na jih. Vůbec poprvé.

Kim je poprvé na jihu Koreje. Poloostrov dnes zažívá historický okamžik
Foto: ABC.news
Popisek: Severokorejský vůdce Kim Čong-un

Podle Agentury Reuters to vypadá, že po desítkách let stále neukončené války se možná bude jednat o míru. Snad. Potřásání rukou, úsměvy a společná procházka obou politiků  představují obrovský kontrast s tím, co se dělo před několika dny a měsíci, kdy se svět bál, že stojí na pokraji jaderného konfliktu mezi KLDR a USA.  

„Stojíme na prahu doby, kdy se začne psát nová historie ve vztazích mezi oběma Korejemi," sdělil okomentoval schůzku Kim Čong-un. Státníci poté diskutovali o o denuklearizaci poloostrova a cestě, jak dosáhnout trvalého míru mezi oběma zeměmi. Politici se vzájemně pozvali na návštěvě do KLDR i do Jižní Koreje.

Politici spolu hovořili asi 90 minut za zavřenými dveřmi. Než začali jednat, místo setkání důkladně prověřili severokorejské bezpečnostní složky. Chtěly se ujistit, že jich vůdci nehrozí abslutně žádné nebezpečí.

Teď svět napjatě očekává, co bude dál. Schůzka korejských politiků totiž předcházela chystanému setkání 45. amerického prezidenta Donalda Trumpa a Kim Čong-una. Spekuluje se o tom, že jedním z míst, kde by se mohli setkat, je Praha. Kim Čong-un se sice tváří vstřícně a je ochoten hovořit o denuklearizaci svých ozbrojených sil, ale nelze vyloučit, že se jen snaží získat čas pro další posílení své armády. Nepochybně také stojí o zeslabení sankcí vůči své zemi.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Uznáváte, že nedostatečně řešíte problémy, které trápí většinu z nás?

Pane Dufku, teď jsem si přečetl tento váš komentář nebo jak to nazvat - https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Dufek-KDU-CSL-Volici-maji-tendenci-se-vymezovat-proti-vladnouci-garniture-756812. Uvádíte v něm, že úspěšná strana bude ta, která dokáže vyřešit reálné problémy lidí - na...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Na podzim selže ofenzíva Ukrajiny. Zelenskyj padne a bude konec. Nový odhad

7:53 Na podzim selže ofenzíva Ukrajiny. Zelenskyj padne a bude konec. Nový odhad

Začínají se objevovat indicie ohledně konce konfliktu na Ukrajině. Putin dle svých slov věří, že na …