Kiska: 17. listopad je nejdůležitější den v moderní historii země

17.11.2018 16:24

Slovenský prezident Andrej Kiska označil 17. listopad, výročí takzvané sametové revoluce v Československu, za nejdůležitější den moderních dějin Slovenska. V tento den země podle něj oslavuje mládí, odvahu a svobodu. Zprávu přinesla ČTK.

Kiska: 17. listopad je nejdůležitější den v moderní historii země
Foto: KPR
Popisek: Setkání prezidentů Miloše Zemana a Andreje Kisky

Kiska to uvedl v prohlášení k událostem z listopadu roku 1989, které v Československu vyústily v pád komunistického režimu.

„Před 29 lety jsme si vybojovali svobodu, demokracii a ještě něco velmi důležitého. Vlastní důstojnost. Na náměstích jsme ukázali, kdo je skutečným nositelem moci ve společnosti. Nikoliv stát, nikoliv vláda, nikoliv komunistická strana a její funkcionáři, ale lidé, kteří zde žijí,“ napsal Kiska.

Podle Kisky společnost 17. listopadu 1989 poslala do historie nelidský režim, který mnohým lidem ublížil nebo jim zničil či vzal život. Dodal, že tento den je důkazem, že ani čtyři desetiletí útlaku nedokázala vymazat ze společnosti touhu po svobodě a po respektu mezi lidmi.

Hlava slovenského státu v prohlášení také podpořila tisíce lidí, kteří v pátek na demonstracích v Bratislavě a v dalších městech vyjádřili nespokojenost s poměry v zemi. „Hlasitě a velmi jasně ukázali všem těm, kteří 17. listopad 1989 nepochopili nebo si ho nevšimli, kdo je ve svobodné a demokratické společnosti pánem,“ uvedl Kiska.

Slovenský prezident se dnes odpoledne spolu s premiérem Peterem Pellegrinim zúčastnil v okrajové části Bratislavy kladení věnci k památníku, jenž připomíná čtyři stovky lidí, kteří zemřeli při pokusu o útěk z komunistického Československa do západních zemí přes přísně střeženou hranici.

Předseda slovenského parlamentu Andrej Danko dříve během dne položil věnec k památníku obětem komunismu na jednom z bratislavských hřbitovů. Danko řekl, že v současnosti převládají ve společnosti negativní myšlenky, sobectví a zloba. Tvrdil rovněž, že někteří lidé si pletou demokracii s tím, že si mohou dovolit dělat všechno.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zeman zklamal Bakalovy novináře. Také ty z ČT, kvůli penězům. „Naprdne“ i Rychetského

22:41 Zeman zklamal Bakalovy novináře. Také ty z ČT, kvůli penězům. „Naprdne“ i Rychetského

„Turecko se podle mého názoru dopustilo válečných zločinů a v každém případě si myslím, že by minimá…