Kiska se rozpovídal v českém deníku: Správný politik by se neměl bát postavit veřejnému mínění

17.07.2015 10:11

Obsáhlý rozhovor se slovenským prezidentem Andrejem Kiskou přinášejí dnešní Hospodářské noviny. Kiska například vysvětlil, proč se dal na politiku, i to, proč se snaží své pravomoci v soudnictví využít v nejvyšší možné míře.

Kiska se rozpovídal v českém deníku: Správný politik by se neměl bát postavit veřejnému mínění
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Slovenska Andrej Kiska

Kritizoval také slovenské politické lídry za to, že lidem nevysvětlují: „o čem ti imigranti jsou.“ To zmínil při odpovědi na otázku, zda jej překvapilo, když se nedávno v Bratislavě sešlo na pět tisíc lidí, kteří protestovali proti imigrantům. „Bohužel, podle průzkumů veřejného mínění lidé nejsou nakloněni k přijímání imigrantů z jiných zemí,“ posteskl si slovenský prezident. Podle něj mnozí politici fungují populisticky. „Když si něco myslí veřejné mínění, tak já to řeknu, abych náhodou své voliče, kteří mě mají příští rok volit, proti sobě nepoštval,“ uvedl s tím, že podle něj by se správný politik neměl bát postavit a říct svůj názor i proti tomu, co zastává veřejné mínění.

A jaký je tedy Kiskův názor na uprchlíky? „Když hovoříme o lidech, kteří doma mohou přijít o svůj život, o matkách, o dětech, o rodinách, tak jsem přesvědčený, že je morální povinností Slovenska jako moderní, úspěšné země pomoci takovým lidem,“ myslí si a dodává: „Nebavím se ale o ekonomické migraci, to neřešme.“

Přiznal, že do politiky vstupoval s jasným záměrem vrátit důvěru lidí v to, že má smysl mít prezidenta, a obnovit důvěru v prezidentský úřad. Že totiž prezident není jen od toho, aby kladl věnce, ale aby jeho dopad ve společnosti byl cítit. „Byl jsem velmi příjemně překvapený, že lidé nemají od prezidenta exekutivní očekávání. Měl jsem obavu, že za rok se lidé třeba zeptají, o kolik se snížila nezaměstnanost, o kolik procent rychleji fungují soudy. Ne. Když se potkávám s lidmi, tak mi říkají, …. pane prezidente, je dobře, že hovoříte o tom, že soudnictví potřebuje posílit a dát tam nové lidi.“

Slovo soudce prý bylo na Slovensku téměř nadávkou

Právě ohledně soudnictví se Kiska snaží své pravomoci využít v maximální míře. „Nejmenoval jsem kandidáty na ústavní soudce, zapojil jsem se aktivně do diskuse o volbě předsedy Nejvyššího soudu, vyměnil jsem členy soudní rady a tvrdě od ní vyžadoval, aby se změnily podmínky a transparentnost výběru nových soudců,“ přiblížil konkrétní kroky, které k ozdravění slovenského soudnictví podnikl. Zároveň si ale posteskl, že mnozí soudci se stále cítí neohrozitelní. „Žijí ve svém světě a systému a myslí si, že jim do toho nikdo nemá co mluvit, což vůbec není pravda,“ řekl.

Na druhou stranu jej překvapilo, kolik je soudců, kteří cítí, že je třeba slovenské soudnictví překopat. „Přivítali nový vítr, změny a posuny v soudní radě a v Nejvyšším soudu. Poctiví soudci se až styděli za to, co se o soudnictví říká, styděli se přiznat ve společnosti, že jsou soudci, to bylo strašné, skoro jako nadávka,“ uvedl Kiska.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…