Klaus míní, že kdyby existovaly hraniční kontroly mezi státy EU, tedy by nebyl Schengen, teroristé by měli ztíženou práci.
"Kdekoho u nás i v zahraničí překvapuji, když říkám: Nejásejte nad likvidací hranic. Hranice jsou naprostou nezbytností jakéhokoli lidského žití a hlavně spolužití... Doma zamykáme dveře a nenecháváme je otevřené. My jsme žili téměř půlstoletí ve světě bez hranic, protože železná opona je něco jiného než hranice. Jako člověk, který nemohl dvacet let cestovat na Západ, jsem udivoval a udivuji své přátele, když říkám, že jsme žili ve světě bez hranic a že bych si docela přál chvíli žít ve světě s hranicemi. Nemám problém zastavit auto na Rozvadově a německému celníkovi ukázat pas, místo toho, aby mi po pár kilometrech bavorský policista kontroloval auto, protože vidí českou značku. Takovou procedurou jsem ochoten procházet dnes a denně stokrát raději než šílenou procedurou prohlídek na letištích, kterými se údajně bojuje s terorismem. Ale ten je vyvolán či umožňován právě hloupým a nedomyšleným otevíráním se a naivní likvidací hranic. Kdyby k tomu nedocházelo, tak bychom neměli terorismus a neměli bychom nové hranice, kterými jsou bezpečnostní rámy a skenery... Ale kdyby byly normálně fungující státy a hranice, tak by měl terorismus daleko menší prostor pro svůj dnešní skoro neomezený rozlet a rozvoj. Bezpečnostní rámy a skenery jsou pro mne hranice svými důsledky, svou nepříjemností, nevlídností, urážlivostí. Ne samo ukazování pasu,“ řekl v knize Klaus.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík