Klaus: Bylo by lépe, kdyby mezi státy EU existovaly hraniční kontroly a nebyl Schengen. Teroristé by to pak neměli tak snadné. A urážlivé kontroly na letištích...

08.02.2015 20:30

V nakladatelství Filosofia vyšla vloni kniha rozhovorů novináře Jana Rovenského s Václavem Klausem, Petrem Pithartem, Pavlem Rychetským a Milošem Zemanem k 25. výročí listopadu 1989. V souvislosti s teroristickými útoky ve Francii se stalo ještě aktuálnějším Klausovo prohlášení k Schengenu, terorismu a Evropě bez hranic.

Klaus: Bylo by lépe, kdyby mezi státy EU existovaly hraniční kontroly a nebyl Schengen. Teroristé by to pak neměli tak snadné. A urážlivé kontroly na letištích...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Klaus po 25 letech navštívil bývalý Prognostický ústav, kde vystoupil v diskusi s názvem Ukrajina mezi Evropou a Ruskem

Klaus míní, že kdyby existovaly hraniční kontroly mezi státy EU, tedy by nebyl Schengen, teroristé by měli ztíženou práci.

"Kdekoho u nás i v zahraničí překvapuji, když říkám: Nejásejte nad likvidací hranic. Hranice jsou naprostou nezbytností jakéhokoli lidského žití a hlavně spolužití... Doma zamykáme dveře a nenecháváme je otevřené. My jsme žili téměř půlstoletí ve světě bez hranic, protože železná opona je něco jiného než hranice. Jako člověk, který nemohl dvacet let cestovat na Západ, jsem udivoval a udivuji své přátele, když říkám, že jsme žili ve světě bez hranic a že bych si docela přál chvíli žít ve světě s hranicemi. Nemám problém zastavit auto na Rozvadově a německému celníkovi ukázat pas, místo toho, aby mi po pár kilometrech bavorský policista kontroloval auto, protože vidí českou značku. Takovou procedurou jsem ochoten procházet dnes a denně stokrát raději než šílenou procedurou prohlídek na letištích, kterými se údajně bojuje s terorismem. Ale ten je vyvolán či umožňován právě hloupým a nedomyšleným otevíráním se a naivní likvidací hranic. Kdyby k tomu nedocházelo, tak bychom neměli terorismus a neměli bychom nové hranice, kterými jsou bezpečnostní rámy a skenery... Ale kdyby byly normálně fungující státy a hranice, tak by měl terorismus daleko menší prostor pro svůj dnešní skoro neomezený rozlet a rozvoj. Bezpečnostní rámy a skenery jsou pro mne hranice svými důsledky, svou nepříjemností, nevlídností, urážlivostí. Ne samo ukazování pasu,“ řekl v knize Klaus.   

Evropa bez hranic znamená, že Paříž se za dvě hodiny jízdy autem může odehrát u nás

Klaus se k Schengenu vyslovil kriticky již před několika lety, kdy jsme do něho vstupovali. "Vlast není imaginární věcí bez vymezení, bez vykolíkovaných hranic a pouhá myšlenková entita, jak se nám kdosi snaží namluvit. Nebudu možná populární, ale s pokrčením ramen se dívám na vstup do Schengenu. Každému se zdá, jak vydělá na tom, že neztratí tři minuty, aby na hranicích zastavil a ukázal nějakému úředníkovi pas. Ty minuty nestojí vůbec za řeč, to nejsou tři hodiny jako za komunismu. Divím se, že někdo tento efekt považuje za tak významný a vůbec si neklade otázku, co kvůli tomu ztrácí a co může být na opačné straně téže mince. Je to pro mě další pokus to vykolíkované území, které považuji za svou vlast, odkolíkovat a tvářit se, že to není důležité.“

"Kdyby nebylo Schengenu, tak by nedošlo k takovému masovému odchodu Romů do Francie," řekl Klaus v roce 2010 na setkání prezidentů V4.

K možné revizi Schengenu se nedávno též vyjádřila pro ParlamentníListy.cz i poslankyně ODS Jana Černochová: "Schengen je velmi citlivá otázka, protože otevření hranic jsme po 40 letech totality vnímali jako symbol nové svobody, kterou jsme získali. Nyní žijeme v době, kdy musíme zvažovat, zda nějaké svobody nepřehodnotíme s ohledem na naši bezpečnost. Nejsem si jistá, zda téma obnovení hraniční kontroly se zachováním bezvízového styku je na pořadu dne, ale je mi jasné, že tu debatu budeme muset vést. Evropa bez hranic v sobě nese riziko, že to, co se dělo v Paříži, se za dvě hodiny letu či jízdy autem může odehrát u nás, třeba na Josefově. A to bez toho, aniž bychom měli přehled, kdo se přes hranice do České republiky a za jakým účelem dostal. Je to citlivé téma. Otevření hranic jsem vítala. Ale jsem smířená s tím, že se o tom budeme muset bavit, protože nemůžeme dopustit, že absolutní svoboda převáží před základním pocitem bezpečí.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…