Klaus: Já jsem nebyl princátko z bohaté rodiny jako Václav Havel

03.11.2014 7:44

Václav Klaus byl jednou z ústředních postav postkomunistického Česka, a tak je logické, že při příležitosti pětadvacátého výročí sametové revoluce dostává velký prostor v médiích. Do dob minulých se vrátil i v rozhovoru pro deník Blesk, kde si neopomněl šťouchnout do svého někdejšího politického rivala Václava Havla.

Klaus: Já jsem nebyl princátko z bohaté rodiny jako Václav Havel
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Klaus po 25 letech navštívil bývalý Prognostický ústav, kde vystoupil v diskusi s názvem Ukrajina mezi Evropou a Ruskem
reklama

Anketa

,,Kunda, hovno, zkurvili". Taková slova použil v přímém rozhlasovém přenosu prezident Miloš Zeman. Co vy na to?

hlasovalo: 52727 lidí

Hned zkraje rozhovoru se exprezident pozastavil nad tím, že někdo může tvrdit, že před revolucí bylo lépe. „Ti lidé jsou hloupí, ti lidé mají zavřené oči. Nic věcného v tom být nemůže. Něco úplně jiného je říci, jestli to, co se dneska děje, je úplně v souladu s tím, co si ten či onen představoval. To mohl mít očekávání obrovská,“ prohlásil Klaus a dodal, že on sám se zcela určitě lépe neměl, jelikož jako údajný vůdce nemarxistických a nesocialistických sil strávil posledních dvacet let komunistického režimu na nedůležitých místech v bance.

S komunismem se údajně absolutně rozešel v šedesátých letech, která prožíval velmi intenzivně. „Spousta lidí svůj rozchod dává až k datu 21. srpna 1968, což pro mě bylo jen potvrzení všeho, co jsem si o komunismu myslel. Považuji za směšné, když celá řada lidí říká: No tam jsem prozřel. A já říkám: To brzy,“ uvedl někdejší český premiér a prezident.

Emigraci prý nikdy nezvažoval a při zpětném pohledu soudí, že udělal dobře. „Určitě bych mohl být nějakým profesůrkem na americké univerzitě, takovým panem Švejnarem…“ nadnesl.

Já jsem nebyl bohaté princátko jako Havel 

Podobně jako v jiných rozhovorech, které Václav Klaus při příležitosti pětadvacátého výročí sametové revoluce poskytl, došlo i na jeho politického rivala a předchůdce v prezidentském křesle Václava Havla. A Klaus opět nešetřil kritikou. Tentokrát se vymezil vůči Havlovu přirovnání paneláků ke „králíkárnám“.

„Já jsem nebyl princátko z velmi bohaté rodiny, které by žilo někde na Barrandově v překrásných vilách. Já jsem žil s rodiči v miniaturním bytě na Vinohradech v pátém patře činžáku. Ten byt byl menší než ten panelákový, neměl tekoucí vodu. Takže pro mě ten přechod do toho paneláku na sídliště nebyla taková urážka, jaká by to asi byla pro Václava Havla. Proto se na něho za to slovo králíkárna i nadále velmi zlobím,“ zdůraznil exprezident.

Velmi kriticky se vyjádřil i na adresu disidentů obklopujících Václava Havla. „Já se slovem disent neumím pracovat. Já jsem měl blízko k jiné skupině, než byla Charta, což byla Demokratická iniciativa. Také jsem v té době zkoušel vlastní iniciativy a v rámci Československé vědecko-technické společnosti, která nebyla tolik sledována režimem, pořádal kritický seminář, kam chodilo desetkrát více lidí než na schůzky takzvaných disidentů. Rozehnali nás roku 1968 a člověk kvůli tomu také zažil různá vyšetřování. Takže já odmítám, aby jedna skupina si pro sebe ukradla slovo disent a všechna ostatní označovala za kolaborující šedou zónu. Tento názor já odmítám,“ konstatoval. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: luš

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„A dost! Přestaňte tohle posílat!“ Reakce fanoušků z budoucí vlády STANu a Pirátů vyprovokovaly oficiální místa. Stačil jeden obrázek a stovky hnusných zpráv. Tady jsou

4:46 „A dost! Přestaňte tohle posílat!“ Reakce fanoušků z budoucí vlády STANu a Pirátů vyprovokovaly oficiální místa. Stačil jeden obrázek a stovky hnusných zpráv. Tady jsou

Když se politiků zeptáte, koho by si v příští vládě uměli představit na postu ministra zahraničí, šk…