Klaus bez předsudků o tom, jak se na Ukrajině podepisuje slábnoucí Západ

23.01.2015 20:48

Exprezident Václav Klaus 20. ledna ve Vídni promluvil na panelu “Evropa, Ukrajina a Rusko“. Téma Ukrajiny je pro něj snad největším tématem dneška, ale je si vědom, že svými názory stojí mimo hlavní proud a nemusely by být dobře přijaty. Ukrajina je podle jeho názoru jen územím, kde se projevuje hluboká krize. Čí? Západu.

Klaus bez předsudků o tom, jak se na Ukrajině podepisuje slábnoucí Západ
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vzpomínkové setkání 17. listopad 1989 dnešníma očima tehdejších demonstrantů: končí polistopadová éra?
reklama

Tezi o krizi Západu Klaus prohlašuje i s vědomím, že současné problémy Ukrajiny mají svůj vnitřní důvod. Země nezvládla přejít od komunismu ke kapitalismu, od sovětské totality k vlastní zodpovědné správě. Přechod nezvládla také proto, že země v dnešních hranicích vznikla uměle a nikdy nebyla vnitřně zcela sjednocena.

Ukrajina je v pasti

Situace byla využita globálními hráči a Ukrajina se stala toliko polem střetu slábnoucího Západu a stále sebevědomějšího Ruska. V tomto střetu bylo dáno Ukrajině na výběr, zda chce patřit k Východu či Západu a Klaus podle vlastních slov již v únoru 2014 upozornil, že tato volba bude mít pro zemi tragický konec. První pokus o ovládnutí Ukrajiny se podle Klause odehrál již během Oranžové revoluce v roce 2004.

"Díváme-li se na vývoj na Ukrajině bez předsudků a s otevřenýma očima, musíme dojít k závěru, že se Ukrajina ocitla v pasti měnící se geopolitické situace a že Rusko – naproti tomu – díky této změně nachází svou novou identitu (nebo přinejmenším posiluje svou starou). Měnící se situace je do značné míry produktem problémů Západu, jeho ztrácející se identity, jeho ekonomické stagnace, jeho kulturního a civilizačního úpadku,“ upozorňuje někdejší hlava státu.

Celý text najdete ZDE.

Ukrajinci prý stále spoléhají na pomoc Západu, ale ta nepřijde. Místo toho by měla vláda v Kyjevě přijít s kompromisy s jakožto vstřícným gestem vůči nespokojeným obyvatelům východu. Tamní krize totiž neprospívá Ukrajině, Rusku ani Západu. Druhý český prezident je navíc přesvědčen, že Evropané by potřebovali spíše hovořit o krizi Západu.

Projev byl uveřejněn na webových stránkách Václava Klause. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co Reportéři ČT nedořekli: Developer Sekyra, lidovecký ministr, církevní miliardy. A za vším „restituční biskup“

21:45 Co Reportéři ČT nedořekli: Developer Sekyra, lidovecký ministr, církevní miliardy. A za vším „restituční biskup“

Developer Luděk Sekyra staví novou čtvrť bytů a kanceláří v Praze na Smíchově. Jeden z největších de…