Klaus ještě přidal. Lipavský? Raději ať nečte. Došlo i na sudetské Němce

10.12.2021 9:03 odp.

Řešení sporu – ohledně rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana nejmenovat pirátského kandidáta na ministra zahraničí Jana Lipavského – za pomoci kompetenční žaloby u Ústavního soudu je podle bývalého prezidenta Václava Klause „nedůstojné“. Míní, že na všech kandidátech by se měli prezident s premiérem společně shodovat. V komentáři pro server iDnes.cz se někdejší prezident blíže podíval i na samotného kandidáta na ministra zahraničí. „Myslím, že na tuto funkci Jan Lipavský nemá,“ zaznělo; a došlo i na sbližování se Lipavského se sudetskými Němci.

Klaus ještě přidal. Lipavský? Raději ať nečte. Došlo i na sudetské Němce
Foto: Hana Brožková
Popisek: Bývalý prezident Václav Klaus

Anketa

Musíte v posledních týdnech šetřit na jídle?

65%
11%
hlasovalo: 39448 lidí
Klaus se ve svém komentáři sepsaném pro server iDnes.cz zastal prezidenta Miloše Zemana ve stanovisku k sestavování vlády designovaného premiéra Petra Fialy. Podle Klause, Zemanovo rozhodnutí – jmenovat všechny ministry nové vlády s výjimkou pirátského kandidáta na ministra zahraničí – je adekvátní.

Odkázal přitom na vlastní prezidentské i premiérské zkušenosti. „Dobře vím, že vláda je u nás jmenována jako výsledek komunikace prezidenta a premiéra. Nemáme prezidentský systém, aby mohl vládu nadiktovat prezident, nemáme ani premiérsko-kancléřský systém, v němž vládu nadiktuje předseda vlády,“ shrnul někdejší prezident s tím, že „náš systém je jiný“ a vyžaduje prý, aby mezi prezidentem a premiérem došlo k dohodě.

„Premiér nediktuje, ale podává návrh. Naše ústava neříká, že tento návrh prezident musí přijmout,“ míní Klaus a souhlasí tak s názorem prezidenta Miloše Zemana, že Ústava ČR prezidentovi neukládá povinnost, aby musel akceptovat každý návrh, který je mu předložen.

„O řešení vzniklého problému měli prezident s premiérem jednat a já doufám, že také jednali, i když o průběhu tohoto jednání žádné informace nemám. A asi nejen já,“ vyjádřil Klaus také pochybnosti, zda probíhala dostatečná komunikace mezi Fialou a Zemanem. O řešení problému však může vypovídat překvapivá návštěva Fialy v Lánech krátce poté, co ze zámku odjel kandidát Lipavský. Fiala o schůzce prozradil pouze to, že byla neformální a že se Zemanem hovořil ohledně dalšího postupu při jmenování vlády.

Řešení sporu za pomoci kompetenční žaloby u Ústavního soudu je podle někdejší hlavy státu „nedůstojné“. Řešení problémů dle Klause vyžaduje kompromis. „Tak se věci v politice řešit nesmí, to je naprostá degradace politiky a politického systému,“ míní.

Že bude muset celá záležitost skončit u Ústavního soudu, aby se tento prezidentův názor na pravomoci hlavy státu ohledně jmenování ministrů jednou provždy vyjasnil, již však avizoval i samotný designovaný premiér Petr Fiala (ODS).

Bývalý prezident Klaus se krátce vyjádřil i k samotnému meritu problému a prozradil svůj názor na Lipavského coby kandidáta na šéfa resortu zahraničí. „Podobně jako prezident Zeman si však myslím, že na tuto funkci Jan Lipavský nemá,“ hodnotí ho Klaus.

Vedle kvalifikace také jemu vadí sbližování se Lipavského se sudetskými Němci. „Vnímají problém jeho sporné kvalifikace ti, kteří tvrdě vyžadují, aby se do toho prezident Zeman nevměšoval? Opravdu jim nevadí např. to, že pan Lipavský chce, aby se příští Sudetoněmecké dny uskutečnily v České republice? Mně ano. Když jsem s kancléřem Kohlem v roce 1997 podepisoval Česko-německou deklaraci, nic takového jsme tehdy nepředpokládali,“ souhlasí Václav Klaus s výhradami prezidenta Zemana.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Jaký je zájem o kandidaturu za KSČM?

Paní předsedkyně, co říkáte na to, že řada vašich bývalých zástupců nyní raději kandiduje za nezávislé apod. než za KSČM?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To už je osobní. Podívejte se, co stvořila TOP 09 za VIDEO proti Schillerové. Voliči otřeseni

20:43 To už je osobní. Podívejte se, co stvořila TOP 09 za VIDEO proti Schillerové. Voliči otřeseni

Nedělní Partie na CNN Prima NEWS byla bohatá na diskusi s ostrými názorovými střety, jejími hlavními…