Klaus ml.: Ústavní soud vyvolal ústavní krizi. Bude příště rozhodovat i o rozpočtu, maturitě nebo dotacích?

08.02.2021 14:16

Hnutí Trikolóra patří mezi ty politické subjekty, kterým nedávný nález Ústavního soudu, který zrušil část volebního zákona, může vyhovovat. Přesto předseda Trikolóry poslanec Václav Klaus ml. nenechal na verdiktu ústavních soudců niť suchou. Svou kritiku však opírá o zásadní argumenty a vysvětluje, že rozhodování o tom, zdali v České republice budeme mít více většinový nebo poměrný volební systém, je rozhodnutím ryze politickým.

Klaus ml.: Ústavní soud vyvolal ústavní krizi. Bude příště rozhodovat i o rozpočtu, maturitě nebo dotacích?
Foto: Repro Facebook
Popisek: Václav Klaus ml. a Matěj Drbohlav (Trikolóra)

„Ústavní soud nemáme od toho, aby nám sděloval, jestli je lepší většinový nebo poměrný volební systém. Oba systémy mají nějaké své plusy a minusy,“ uvedl ve svém pravidelném pondělním komentáři pro Echo24 poslanec Václav Klaus ml. Podle jeho slov je v případě většinového systému zcela běžné, že propadne klidně i 65 procent hlasů v některé z konkrétních volebních oblastí. „Pokud jste třeba pravicově konzervativní občan jako já a bydlíte v Kalifornii, pak v prezidentských volbách propadl váš hlas od dob Ronalda Reagana vždy,“ vysvětluje na konkrétním příkladu.Předseda Trikolóry zároveň připustil, že poměrný systém sice více koresponduje vůli voličů, ale také má své mantinely, které jej ve výsledku pokřivují. Například to, že byla stanovena pětiprocentní hranice pro vstup do Poslanecké sněmovny. Je zřejmé, že strana s 0,5 procenty hlasů nemůže mít ani jednoho ze dvou set poslanců. „Naši zákonodárci v minulosti správně nechtěli obrovskou roztříštěnost sněmovny a takřka nemožnost sestavit funkční vládu. Máme i jiné většinové prvky v našem systému, jako například přepočet mandátů v jednotlivých krajích, a to už 23 let,“ vysvětlil Klaus ml., podle kterého by tedy o volebním systému neměli rozhodovat soudci, ale vůle lidu.

Anketa

Má Ústavní soud vaši důvěru?

7%
93%
hlasovalo: 30272 lidí
„Není to věc právnická nebo ústavní. To bychom pak moc zákonodárnou na nic nepotřebovali a Ústavní soud by mohl rozhodovat i o rozpočtu, podobě státní maturity, vzniku nových národních parků, či o dotacích a podporách v nezaměstnanosti a o všem,“ dodal Václav Klaus ml. s tím, že Ústavní soud se rozhodl využít současnu společenskou krizi, platný zákon zrušit a vyvolat ústavní krizi.

„Naše země teď nemá zrovna málo problémů. V republice řádí virová choroba. Vláda se rozhodla společnost chránit paralyzací. Krachují firmy, děti nebyly pomalu rok ve škole (to nebylo ani za války), máme snad milión zaměstnanců soukromých subjektů zaměstnaných jen díky státní podpoře. Státní rozpočet přestal existovat, ekonomický covid bude dlouhodobý a ničí střední třídu, tradiční oporu demokracie a svobody,“ neodpustil si kritiku dnešní situace předseda opozičního hnutí Trikolóra.

Anketa

Měl by být ministr Blatný odvolán?

16%
30%
hlasovalo: 10467 lidí
Podle Václava Klause ml. navíc za vším vidí snahu zalíbit se Senátu a také některým ústavním soudcům, kterým končí mandát. „Na novém zákonu se totiž musí dohodnout sněmovna i Senát. Bývaly doby, kdy jsme žádný Senát ani Ústavní soud neměli a lidé svobodně volili a země prosperovala. Teď hrozí situace, že pokud nový zákon nebude přijat a starý je „neústavní“, přijde říjen, lidé mohou odvolit, statistický úřad vše sečte, akorát nebude jasné, kdo poslanec je a kdo není,“ zamýšlí se Klaus ml.

Podle jeho slov bude Trikolóra na půdě Parlamentu hájit spíš vznik jednoho volebního obvodu, protože nepodporuje stávající, většinou zcela uměle vytvořené, kraje. „Není tedy žádný důvod, aby se podle nich volilo. Například v malých krajích jako Karlovy Vary nemá svého poslance drtivá většina parlamentních stran. K diskusi je volba na zemském principu Čechy, Morava, Slezsko. V každém případě jsme striktně proti likvidaci tradičních voleb prostřednictvím koresponďáků nebo elektroniky,“ dodal Václav Klaus ml.   

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Karel Výborný

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Další privatizace? Okamura vytáhl, co prý chystá SPOLU. Pekarová s Maláčovou se hodinu „vraždily“, aneb kdyby pohled zabíjel

12:51 Další privatizace? Okamura vytáhl, co prý chystá SPOLU. Pekarová s Maláčovou se hodinu „vraždily“, aneb kdyby pohled zabíjel

Vy strašíte! Vy lžete! ODS chce krást! Politika SPD v praxi? Tak se podívejte! Paní poslankyně, mě u…