Klaus ml. opět naštve: Ne slovy, ale činem. Jde o Gretu. A vlastně i o Šabatovou

05.12.2019 12:55

Dětský psychiatr Jaroslav Matýs, který se vyjádřil ke Gretě Thunbergové, nazval ji nezralým dítětem a nebral si servítky ani u autismu, nyní našel zastání u Trikolóry. Po tlaku na Ministerstvo zdravotnictví totiž rezignoval, prý nuceně, z pozic, které zastával. Nyní ho bude hájit advokát Radek Suchý, který zastával ředitelku v šátkové kauze. Matýs chce očistit své jméno.

Klaus ml. opět naštve: Ne slovy, ale činem. Jde o Gretu. A vlastně i o Šabatovou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Slavnostní představení nové parlamentní strany Trikolora bývalého poslance ODS Václava Klause mladšího
reklama

Již před nějakým časem se v Čechách řešily výroky předsedy dětské sekce České psychiatrické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně (ČLS JEP) Jaroslava Matýse, které uvedl v rozhovoru pro server Info.cz. ČLS JEP se pak od Matýsových slov distancovala a odmítl je i výbor České psychiatrické společnosti.

Anketa

Stíhání Babiše obnoveno. Co by mělo nastat?

hlasovalo: 36066 lidí

Matýs nazval Thunbergovou nezralým dítětem s autistickými problémy bez sebemenšího sociálního cítění. Autismus také na tiskové konferenci označil za „cestu k penězům a výhodám“. „Víte, mně bytostně vadí, že politici, kteří se s ní stýkají, nezkonzultují celý problém s odborníky na tuto problematiku a nedají tomu rozumný rámec. Měli by říct: Děkujeme, že jste nás na to upozornila, chápeme, že máte, Greto, jen černé a bílé vidění, ale takto svět nefunguje a nemůže fungovat,“ uvedl například v rozhovoru.

Jeho projev ovšem spustil lavinu kritiky. Sami autisté, rodiče dětí s poruchami autistického spektra a další signatáři napsali kvůli tomu otevřený dopis ministrovi zdravotnictví. Předseda ČLS JEP pak na svůj post rezignoval a není už ani v pracovní skupině pro dětskou a dorostovou psychiatrii k reformě psychiatrické péče.

Nyní ovšem tento psychiatr našel zastání. „Odborný garant hnutí Trikolóra pro oblast práva a spravedlnosti Radek Suchý bude zastupovat v právních záležitostech dětského psychiatra Jaroslava Matýse. Ten byl nucen odstoupit z pozice člena pracovní skupiny pro dětskou a dorostovou psychiatrii při Ministerstvu zdravotnictví ČR a z pozice člena a předsedy výboru sekce Dětské a dorostové psychiatrie Psychiatrické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně poté, co se stal terčem útoků v návaznosti na své vyjádření k osobnosti ekologické aktivistky Grety Thunbergové,“ píše se v tiskové zprávě hnutí.

„Pan doktor se stal v podstatě obětí několika zájmových skupin s různou motivací, k čemuž bylo zneužito jeho vyjádření ke Gretě. Byl nepohodlný některým politickým neziskovým organizacím při hodnocení chování Grety Thunbergové, která je novou modlou ekologických aktivistů. To, že se stavěl proti některým projektům v oboru psychiatrie, zase vadilo určitým zájmovým skupinám ve zdravotnictví,“ uvedl Radek Suchý, který tlak těchto skupin na odstoupení doktora Matýse z jeho pracovních pozic vnímá jako útok na svobodný projev názoru.

Fotogalerie: - Trikolora

 Slavnostní představení nové parlamentní strany Tr...
 Slavnostní představení nové parlamentní strany Tr...
 Slavnostní představení nové parlamentní strany Tr...
 Slavnostní představení nové parlamentní strany Tr...
 Slavnostní představení nové parlamentní strany Tr...
 Slavnostní představení nové parlamentní strany Tr...

„Z hlediska povinností lékaře se nedopustil ničeho špatného. Přesto byl nucen opustit prestižní místa na Ministerstvu zdravotnictví i v Psychiatrické společnosti ČLS JEP. Proto jsem se rozhodl, že jej budu zastupovat jak v kárném řízení, tak ve sporech na ochranu osobnosti. Pan doktor Matýs chce očistit své jméno. Jeho kauza v mnohém připomíná příběh Ivanky Kohoutové v šátkové kauze, kterou mám tu čest rovněž zastupovat,“ upřesnil Radek Suchý.

V „šátkové kauze“, ve které se angažovala i ombudsmanka Anna Šabatová, somálská dívka podávala žalobu na střední zdravotnickou školu kvůli nošení islámského hidžábu. Odvolací soud 19. 9. 2017 tuto žalobu zamítl. Právě v tomto sporu Radek Suchý obhajoval ředitelku školy Ivanu Kohoutovou. Se zdravotnictvím má Suchý své zkušenosti. Je členem Společnosti medicínského práva ČLS JEP, členem výboru Společnosti medicínského práva, z. s. i členem organizačního výboru Kongresu medicínského práva a členem dozorčí rady Akademie medicínského práva, o. p. s. Publikoval i pro medicínská periodika.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Okamura reaguje na Klause: Jestli z EU nevystoupíme, tak nás zničí. Jsme jen kolonie pro jejich šmejdy. Vlastenci, buďte jako Foldyna

18:56 Okamura reaguje na Klause: Jestli z EU nevystoupíme, tak nás zničí. Jsme jen kolonie pro jejich šmejdy. Vlastenci, buďte jako Foldyna

Českou politickou scénu na počátku prázdnin rozčeřil spor, jak se má politická strana kritická vůči …