Klaus ml. se ozval. Merkelová a zářez pravice v Německu? Je tu zádrhel. A schytali to novináři

6. 2. 2020 20:16

Předseda hnutí Trikolóra Václav Klaus mladší komentuje dění ve spolkové zemi Durynsko plné zvratů. Durynský premiér Thomas Kemmerich (FDP) po jednom dni oznámil, že odstupuje po tvrdém tlaku kancléřky Angely Merkelové (CDU) i řady dalších předních politiků, kterým se nelíbilo, že mu do funkce pomohli politici protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD).

Klaus ml. se ozval. Merkelová a zářez pravice v Německu? Je tu zádrhel. A schytali to novináři
Foto: Hans Štembera
Popisek: Slavnostní představení nové parlamentní strany Trikolora bývalého poslance ODS Václava Klause mladšího
reklama

Anketa

Byl by Dominik Hašek dobrý prezident?

2%
98%
hlasovalo: 32242 lidí
Ještě ve středu to vypadalo, že tento týden Durynsko bude mít regionální vládu, na níž se bude podílet krajně pravicová Alternativa pro Německo. Premiérem se stal Thomas Kemmerich z liberální FDP, ale stal se jím jen proto, že pro něj kromě poslanců CDU kancléřky Angely Merkelové zvedli ruku také poslanci AfD. Vůbec poprvé v historii Německa se tak některý politik při svém zvolení do premiérského křesla opřel o hlasy této pravicové strany.

Uplynul však jediný den a vše je jinak. Kemmerich oznámil veřejnosti, že se vzdává funkce. Stalo se tak po zásahu německé kancléřky Angely Merkelové, která své stranické kolegy kritizovala za spolupráci s AfD. Hlasování svých kolegů označila za „neodpustitelné“. A nebyla sama. Hlasitě se ozvali také sociální demokraté, Zelení a spolu s nimi v zásadě celá německá levice.

Bývalý předseda německé sociální demokracie Sigmar Gabriel konstatoval, že Merkelová zachránila čest Německa. Případ bude mít zřejmě dohru na celoněmecké politické scéně. Je možné, že 2,2milionovou východní spolkovou zemi čekají předčasné volby.

Vývoj ve spolkové zemi Durynsko sleduje i Václav Klaus junior.

„Ve spolkové zemi Durynsko vládla dosud rudo-rudo-zelená koalice (komunisté s ministerským předsedou, socialisté a Zelení). Teď ztratili většinu a posílila AfD. AfD a komunisté mají dohromady přes 50 % – tj. vláda bez jedné z nich nejde sestavit,“ informuje předseda hnutí Trikolóra ve svém facebookovém příspěvku.

„Došlo k dohodě na pravé části spektra a byl zvolen liberální Kemmerich z FPD za podpory AfD i místní CDU,“ dodává s tím, že v Německu je hysterie, volání po opakování voleb. „Kdyby pokračovala rudo-rudo-zelená koalice, byli by novináři zcela v klidu,“ myslí si Klaus mladší.

Fotogalerie: - Levice.

Tisková konference ke vzniku nové strany levého sp...
Tisková konference ke vzniku nové strany levého sp...
Tisková konference ke vzniku nové strany levého sp...
Lubomír Ledl
Petr Pánek
Tisková konference ke vzniku nové strany levého sp...

Kemmerich ke své rezignaci uvedl, že „byla nevyhnutelná“. „Nikdo nás nenutil. Analyzovali jsme události a reakce ve spolkovém parlamentu, v médiích a na sociálních sítích,“ vyjádřil se později k situaci jednodenní premiér.

Povolební situace je skutečně natolik složitá, že FDP hodlá požádat o vypsání dalších voleb, ve kterých voliči znovu rozdají karty.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Noví komunisté, ti zelení. Nikdo si je tak ale netroufá nazvat. Takže to Karolína Stonjeková napravila a naložila jim za vše

20:13 Noví komunisté, ti zelení. Nikdo si je tak ale netroufá nazvat. Takže to Karolína Stonjeková napravila a naložila jim za vše

Komentátorka Karolina Stonjeková varuje před vlnou „nových mladých komunistů“. Avšak nemyslí jimi čl…