Klaus mladší v další válce. Popíchnul rozzlobené kojící matky

13. 4. 2019 9:18

Mezi českými maminkami propukla mánie kojení; tu spustil připad české mladé matky, která na jedné z pražských poboček Raiffeisenbank kojila své miminko. Člen ochranky ji za to vykázal ven s tím, že by to mohlo pohoršit jiné klienty. Ostatní maminky její případ horlivě na sociálních sítích řeší a chystají protiakci. Za svůj aktivismus si už vysloužily označení „kojilky“. A s věcným argumentem se v zájmu dětí ozval i Václav Klaus mladší.

Klaus mladší v další válce. Popíchnul rozzlobené kojící matky
Foto: Repro ČT24
Popisek: Poslanec Václav Klaus mladší v Událostech komentářích

Kojící maminka zažila před pár týdny na jedné z poboček Raiffeisenbank šok, když se rozhodla nakrmit svou malou dceru a přistoupil k ní člen ochranky a vyzval ji, aby „přestala exhibovat“. O svůj zážitek se neváhala veřejně podělit na facebooku. To spustilo vlnu nevole především mezi kojícími maminkami. Jednání člena ochranky označovaly zpravidla za odsouzeníhodné.

Na tento konflikt kvůli kojení v pražské bance, kvůli kterému se žena cítí být ponížena, důrazně zareagovalo neziskové sdružení Laktační liga, jehož cílem je osvěta a vzdělávání veřejnosti ohledně kojení a propagace kojení. Ve svém facebokovém komentáři připomíná, že význam kojení prosazuje i Úmluva o právech dítěte z roku 1991, která přiznává dítěti právo na mateřské mléko a signatářům určuje povinnost vytvořit vhodné podmínky pro kojení. A protože je česká společnost ke kojení tolerantní, je podle Laktační ligy zarážející chování ochranky v Raiffeisenbance.

Banka se sice za postup svého zaměstnance omluvila, to ale nestačí. Řadu kojících maminek tento případ rozzlobil natolik, že se rozhodly přejít do protiútoku. Opět na sociálních sítích svolaly na pondělí akci hromadného kojení v pobočkách Raiffeisenbank po celé České republice.

„Pojďme se spojit a dodat si navzájem sílu, podpořit se v potřebě kojit kdykoli a kdekoli to naše dítě nebo situace vyžaduje. Podpořme se navzájem v tom, abychom se nestyděly kojit, abychom se neobávaly negativních reakcí okolí. Sejdeme se v pondělí 15. dubna v 11 hodin v pobočkách Raiffeisenbank po celé republice, abychom tam kojily své děti. Jedno z hlavních setkání proběhne přímo na místě, kde se tato událost stala – v pobočce v paláci Astra na Václavském náměstí 2. Sejdeme se zde v 11 hodin a společně budeme kojit v prostorách banky,“ začaly se svolávat maminky.

Podle některých názorů celý připad zbytečně vygradoval do nesmyslných rozměrů. Na webu mimibazar.cz určeném především pro maminky, které zde mimo jine otevírají diskuse nad řadou témat spojených s mateřstvím, si tyto akční maminky, chystající se na pondělní hromadné kojení, vysloužily od svých odpůrců posměšný termín „kojilky“.

Anketa

Věříte v úspěch nové pravicové strany Václava Klause?

81%
19%
hlasovalo: 16149 lidí

Toto hromadné kojení považuje za přehnané i Václav Klas mladší, byť proti tomuto samotnému aktu normálně nic nemá. K celé situaci podotýká, že „schválně kojit dítě, které nemá ani hlad ani žízeň, nebo ho dokonce pro politické účely kvůli tomu budit – není v zájmu dítěte. Jinak nemám s kojením na veřejnosti žádný problém,“ dodal Klaus junior a přilil tak olej do ohně.

„Víte vůbec, proč má žena prsa?“ rozlítila se okamžitě Lucie Kuklíková a zdůraznila, že prsa slouží k jednomu účelu, a to nakrmit hladové dítě. J ejí špatně z lidí, kteří to nechápu. „Budete si vy zakrývat hlavu, když budete jíst?“ ptala se. A dodala, že je něco jiného „vytáhnout kozy ven a všem je ukazovat“, ale něco jiného je kojit miminko.

Postoje však byly různorodé. Denisa Horová vybídla k tomu, ať se nevyjadřují pouze „kojomatky“ a ignorantští chlapi. Sama je prý těhotná žena a za dítě by položila život, ale „kozy patří do chlíva nebo podprsenky“. Nevidí proto jediný důvod kojit v bance, samoobsluze, restauraci a v dalších společných prostorách. Je toho názoru, že se jedná o intimní akt mezi matkou a dítětem, který nepotřebuje nikdo jiný vidět. „Nechte si to prosím do svých ezo leso společnosti a normální lidi tím neobtěžujte,“ vzkázala jasně.