Klaus odvolal Peake za 16 minut. Uchazečům o Hrad to přijde podezřelé

23.12.2012 18:43

Když prezident Václav Klaus odvolával Karolínu Peake z postu ministryně obrany, trvalo mu to 16 minut. Podle některých kandidátů na prezidenta je to podezřelé. Jiří Dienstbier by například postupoval jednotněji.

Klaus odvolal Peake za 16 minut. Uchazečům o Hrad to přijde podezřelé
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně obrany Karolína Peake navštívila generální štáb. Ještě netušila, že ji odpoledne premiér odvolá
reklama

"Postupoval bych jednotněji. Rozhodně bych neodvolával v řádu minut, ale na druhou stranu bych bez zbytečného odkladu vyhověl," uvedl pro Aktuálně.cz Jiří Dienstbier.

Slovem „jednotněji“ má na mysli případ, kdy chtěl premiér Petr Nečas odvolat tehdejšího ministra školství Josefa Dobeše. Tehdy Klaus naopak dlouho otálel.

Podobně hovoří i další uchazečka o Hrad Zuzana Roithová. "Tak rychlé odvolání na mě nepůsobí dobrým dojmem. Důvody by měly být jasné a srozumitelně vysvětlené. Takto spekulace zastínily skutečný důvod," myslí si.

"Složení vlády je zcela věcí premiéra. Řídil bych se doporučením, je to jeho tým. Prezident by měl být s premiérem v konsenzu, není to jeho mocenský protipól," tvrdí ale naopak Vladimír Franz. Už několikrát se totiž vedla debata o tom, zda má prezident vyhovět premiérovu návrhu na odvolání okamžitě, nebo si může vzít čas na rozmyšlenou.

Stejný názor má i Přemysl Sobotka. "Určitě bych rozhodnutí prezidenta neodkládal, ale vždy bych chtěl znát důvody," uvedl pro server.

"Prezident by měl především ctít Ústavu a ve všech případech postupovat konzistentně a předvídatelně. Časová lhůta pro odvolání by rozhodně neměla přesáhnout horizont několika málo dní," řekl Aktuálně.cz Jan Fischer a také tím připomněl jiné případy, kdy Klaus otálel.

To naopak Jana Bobošíková si myslí, že se nedá vždy postupovat jednotně. "Snažila bych se k těm problémům stavět individuálně. Záleželo by na konkrétním případu, nelze to brát přes kopírák," prohlásila s tím, že u Karolíny Peake by váhala i v případě jejího jmenování

„Je to vysloveně individuální záležitost a z velké části záleží na tom, jak se povede najít následovníka," podpořil její slova i Karel Schwarzenberg.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Za ty přeplněné nemocnice mohou lidé, co si šli koupit biomrkev?!“ Výbušný rozhovor moderátora TV Nova s Kubkem má těžkou dohru

16:58 „Za ty přeplněné nemocnice mohou lidé, co si šli koupit biomrkev?!“ Výbušný rozhovor moderátora TV Nova s Kubkem má těžkou dohru

Včera se moderátor TV Nova Petr Suchoň dostal do křížku s prezidentem České lékařské komory Milanem …