Klaus se dopouští velezrady, míní ústavní právník

14.04.2011 6:49

Kroky prezidenta Václava Klause vůči návrhům premiéra Petra Nečase (ODS) vyvolávají mnohé rozporuplné reakce. I mezi právníky.

Klaus se dopouští velezrady, míní ústavní právník

Experti na ústavní právo se nemohou dohodnout, zda prezident Václav Klaus tím, že nechce podepsat demisi ministra dopravy Víta Bárty a návrhy premiéra Petra Nečase na odvolání Radka Johna a šéfa resortu školství Josefa Dobeše porušuje nebo neporušuje zákon.

 • SLEDUJEME téma: Vládní krize a peníze za mlčení ve VV
 • Podle právníka Jana Komárka se Klaus svým postojem dopouští dokonce velezrady."Ústava hovoří zcela jasně: prezident odvolá člena vlády, jestliže to navrhne její předseda. I kdyby spolu dále představitelé koaličních stran jednali, je prezident povinen ministry Věcí veřejných odvolat. Úvaha mu paradoxně zůstává pouze u ministra Bárty, který dříve, než jeho odvolání mohl premiér Nečas navrhnout, sám podal demisi. Tu prezident skutečně může podle ústavy odmítnout," uvedl pro Lidovky.cz.

  Odkládáním Klaus zemi prý "velezrazuje"

  "Odkládáním přijetí návrhu na odvolání ministrů za Věci veřejné se prezident stává spoluviníkem stavu ohrožení práv a svobod občanů. Pokud na svém postoji setrvá i nadále, jak jeho poslední vyjádření i naznačují, dopustí se velezrady, kterou zákon definuje jako 'jednání prezidenta směřující proti demokratickému řádu' České republiky, " dodal.

  Jiří Hřebejk z Právnické fakulty v Praze ale situaci tak jednoznačně nevidí.  "Já bych to jako protiústavní jednání neviděl. Prezident ten návrh stejně přijmout musí. Ústava mu sice nestanoví lhůtu, ale obecně se má za to, že to má udělat "bez zbytečného odkladu". Tento termín je věcí výkladu, může se čekat například na nějakou zlomovou událost (například do té doby, než premiér navrhne nové ministry za ty odvolané). Prezident si nemůže klást podmínky, ale může váhat, některé věci si ověřit nebo s někým promluvit, ale nakonec musí vyhovět," uvedl pro server.

  Kysela je na vážkách

  Ústavní právník Jan Kysela poskytuje na celou věc ještě druhý pohled. "Samotný fakt, že si dává podmínky, není protiústavní, ale jde spíš o čas. Dnes to ještě protiústavní není, ale příští týden už to být může. Prezident může o personálních otázkách ve vládě s premiérem jednat, ale mělo by to být v řádu hodin či dnů, pak mu nezbude nic jiného než ty návrhy akceptovat," řekl šalamounsky pro server.

  Více čtěte:

 • V ODS se na Nečase chystá "atentát"

 • Škatulata ve vládě: Nečas sebral Véčkám vnitro

 • Foto: Hans Štembera

  Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

  Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
  Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

  reklama

  autor: jas  Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

  Další články z rubriky

  „Přes držk* a vypráskat je z Ukrajiny!“ Televizní debata se zvrtla. Jurečka nevydržel poslouchat Fialu

  23:04 „Přes držk* a vypráskat je z Ukrajiny!“ Televizní debata se zvrtla. Jurečka nevydržel poslouchat Fialu

  Česko v krizi. Občané čelí nejrazantnější vlně zdražování. V Superdebatě CNN Prima News o inflaci s …