Klaus st. na Nově „vyhejtoval“ Fialovu ODS. A už je zle

18.03.2019 6:57

Vyloučení poslance Václava Klause mladšího z ODS jeho otce, exprezidenta Václava Klause, nepřekvapilo. Uvedl to v exkluzivním rozhovoru pro Televizní noviny TV Nova. Na jeho slova následně reagoval například exposlanec za TOP 09 František Laudát či Pavel Šafr na serveru Forum24.cz.

Klaus st. na Nově „vyhejtoval“  Fialovu ODS. A už je zle
Foto: repro/TV Nova
Popisek: Václav Klaus v rozhovoru pro TV Nova

„Já jsem tu stranu zakládal. Skoro 12 let jsem byl jejím předsedou. A pokud si dobře vzpomínám, tak jsem nikoho nevyloučil. V té straně tehdy také byla řada lidí, kteří měli názory, kdy mně občas vstávaly vlasy hrůzou na hlavě, ale nikoho jsem nevylučoval, protože jsem respektoval, že to je strana občanská demokratická, že vylučovala kdysi v minulosti u nás strana komunistická. Takže to vylučování pro mě je zásadně nepřijatelná věc a musím se přiznat, že ta ODS už dneska není tou ODS. Teď už je to spíše Fialova evropská liberální strana a tam se možná vylučuje, ale v původní ODS se nevylučovalo,“ řekl úvodem Klaus k tomu, že byl vyloučen jeho syn.

Anketa

Kdo je pro vás nejdůvěryhodnější?

hlasovalo: 17544 lidí

Televizní noviny najdete ZDE.

Své pak Klaus starší řekl i k tomu, že jeho syn loni před senátními volbami podpořil kandidáta SPD Ladislava Jakla. „Znám pana Jakla, je 20 let můj nejbližší spolupracovník. On to nemusel považovat za kamarádskou podporu proti kandidátovi ODS, který se mu i nám ostatním zdál velmi zvláštní, takže tohle pokud by měl někdo považovat za zásadní prohřešek, to se mi zdá legrační a takhle svět neběží,“ zmínil Klaus starší.

„Myslím, že můj syn nebyl vyloučen za tento čin. Ten byl vyloučen za něco jiného. Hledala se za každou cenu záminka a ta záminka se našla minulý týden. Otázka, jestli v úplně šťastném nebo nešťastném příměru, který on použil, ale v každém případě šlo o záminku a důvodem, proč byl vyloučen, on byl vyloučen ze strachu. On byl vyloučen ze strachu z dnešního vedení ODS, že je někdo v ODS, kdo mluví jasně a zřetelně. Lidé tomu fandí, lidé to oceňují a tím obnažuje tu prázdnotu a velmi často falešnost výroků některých jiných členů vedení ODS,“ dodal Klaus. 

Ten se domnívá, že musí vzniknout nová politická strana a musí dojít k obrodě pravice. „ODS, dlouho jsme jí fandili, ale zdá se, že tudy cesta ve Fialově ODS v žádném případě nevede,“ zmínil exprezident a zároveň vyloučil prezidentské ambice svého syna. „Myslím, že má daleko hmatatelnější a konkrétnější zájmy, úkoly, ambice. Dnes, zítra, pozítří, a to není asi prezidentská funkce. To je přece jenom pro trošku starší generaci, než je on,“ uzavřel Klaus. 

Na jeho slova zareagoval exposlanec TOP 09 František Laudát. „Klaus si nepamatuje, nebo lže; dojemnou reportáží měla být scénka na Nově, kde reportérka, asi nepolíbená politikou, zpovídala ke kauze Klause mladšího exprezidenta Klause staršího. Ten s vážnou tváří národu planety NOVA sděloval, že on z ODS nikdy nikoho nevyhodil. Osobně možná ne, na to měl lidi, ale v ODS devadesátých let se vylučovalo, rušily se nejen místní, ale i oblastní organizace,“ zmínil Laudát.

„Když ODS znovu přijala Klause mladšího do ODS, odkud odešel údajně kvůli Topolánkovi, ale spíše proto, že mu na Praze 8 pšenka nekvetla, říkal jsem si, že si zadělává na problém. To se dalo čekat. Fialovi a výkonné radě asi nezbývalo, než to s Klausem skončit. Odehnaní liberální voliči, kterých daleko více, než konzervativců, to s přízní ODS začali balit,“ podotkl. 

„Klaus starší brzdil názory, že synek bude kandidovat na Hrad. Ale novou stranu nevyloučil. Jenže, co by to bylo za stranu? Konzervativní určitě ne. Konzervativní ideje jsou idejemi ctnosti, hodnoty prověřené časem, úcty k jiným... A to VKml vůbec, ale vůbec nenaplňuje. Prý bude přicházet s vizemi. Vy jste už z jeho úst nějakou vizi slyšeli? Já ne!“ dodal zostra závěrem Laudát.

„TV NOVA odvysílala oslavnou reportáž o Klausovi ml. a připravila servilní rozhovor s jeho otcem. Nejsilnější televize je jasně na straně proruského exota proti racionálním a prozápadním lidem v ODS. Babiš a Zeman mají přesně takovou televizi rádi,“ píše server Forum24.cz na svém facebookovém profilu. 

Pavel Šafr ze serveru Forum24.cz se pak k celému rozhovoru vyjádřil ještě podrobněji. „Nejsilnější televizní stanice TV NOVA, která svým zpravodajstvím zasahuje největší, více než milionové publikum, se jasně postavila ve sporu mezi Fialovým vedením ODS a Václavem Klausem ml. na stranu vyloučeného poslance Klause. Fiala ani žádný jeho kolega prostor k vysvětlení postoje nedostal a důvody výkonné rady k zásadnímu kroku byly sděleny jen v jedné nicneříkající větě. Více než šest minut televizního času ale získala obhajoba Klause nebo úvahy o jeho zářné politické budoucnosti,“ poznamenal k tomu Šafr. 

„Je šokující, že TV NOVA ignorovala důvody výkonné rady, která přitom o vyloučení Václava Klause rozhodla jednomyslně. Také neuvedla, že Klaus nezískal nikdy pro své názory ve straně širší podporu, protože je považovaný za proruského exota. Postoj TV NOVA vůči Václavu Klausovi ml. odpovídá dlouhodobému provládnímu a probabišovskému zaměření televize. Klaus opakovaně vyjadřoval ochotu spolupracovat s Babišem a zlehčoval jeho trestní stíhání, které je deklarovaným důvodem, proč – vedle programové neshody – ODS odmítla utvořit s hnutím ANO v čele s Babišem koaliční vládu,“ dodal Šafr.

Původní text ZDE

„Fiala kdesi v Brně, Klaus v prime time na Nově...“ okomentoval pak vystoupení Václava Klause staršího šéfredaktor MF Dnes Jaroslav Plesl.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

Tomio Okamura byl položen dotaz

Co tedy navrhujete vy?

když odsuzujete názor, že se mají ukrajinští uprchlíci začlenit do společnosti?(,,Za naprosto neuvěřitelná pak považuje slova poslance TOP 09, že z uprchlíků se již zanedlouho stanou čeští občané, protože musíme smazat rozdíl mezi uprchlíky a českými občany.") Nikdo neví, kdy válka skončí a co bude ...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Totální obrat vlády. Ostuda. Petr Holec a převratné zprávy

8:18 Totální obrat vlády. Ostuda. Petr Holec a převratné zprávy

Vláda uvažuje o vytvoření speciálního elektrického tarifu pro drobné odběratele. Čili došlo na slova…