Klaus st. u Nigela Farage: Vytrvejte! Nezklamte nás, potřebujeme vás

23.05.2019 8:01

Vleklá vládní krize ve Spojeném království dala vzniknout nové straně, Straně Brexitu (Brexit Party). Založil ji europoslanec Nigel Farage, bývalý lídr strany UKIP, a požadavkem strany je tzv. tvrdý Brexit bez dohody, tedy že by Británie opustila zónu volného obchodu i celní unii. Na včerejším setkání členů strany hovořil také bývalý prezident České republiky Václav Klaus, jenž své poznámky zveřejnil na svém webu. A jako obvykle nenechal na EU nit suchou: „Politické elity EU Brexit nechtěly přijmout, protože nechtěly dospět k pozitivnímu řešení. Chtěly co nejvíce potrestat, ponížit a odsoudit Velkou Británii. Chtěly ukázat, že není žádná možnost přátelského odchodu z EU, zvláště, že malé země nemají šanci EU opustit.“

Klaus st. u Nigela Farage: Vytrvejte! Nezklamte nás, potřebujeme vás
Foto: Hans Štembera
Popisek: Exprezident Václav Klaus
reklama

Klaus nejdříve poděkoval Nigelu Farageovi za pozvání a prohlásil, že je přítelem Velké Británie. „Měli byste vědět, že máte obecně mnoho přátel v České republice, ale konkrétně, co se týče Brexitu. Mnoho z nás začalo slavit a otevírat šampaňské, když jsme slyšeli o výsledku referenda před třemi roky. Byla to pro nás velká událost. Nepovažovali jsme to jen za své vítězství, ale za vítězství všech evropských demokratů, tedy i naše. Referendum o Brexitu nebylo jen o Velké Británii, ale o Evropě jako takové, o Evropské unii a o nás v České republice,“ prohlásil bývalý prezident.

Anketa

Chcete, aby premiér Babiš odstoupil, jak žádali demonstranti na Václaváku?

12%
88%
hlasovalo: 24844 lidí

„My Češi jsme v mnoha ohledech stejnými kritiky poměrů v EU, unijní postdemokracie, necitlivosti a arogance, unijního nedemokratického základu. My o sobě chceme rozhodovat v Praze, stejně jako vy chcete o své zemi rozhodovat v Londýně, a ne v Bruselu. Je to takto jednoduché a ostatní vysvětlení jsou mylná a zavádějící,“ pokračoval Klaus.

„Rozhodnutí o Brexitu bylo historickým milníkem. A o co bylo neočekávanější, o to bylo vítanější. Změnilo Evropu. Byla to smrtící rána pro pýchu evropských pohlavárů, pýchu unijní nomenklatury. Mnoho lidí si myslelo, že k Brexitu došlo jen díky referendu. Ale to je omyl. Politické elity EU ho nechtěly přijmout, protože nechtěly dospět k pozitivnímu řešení. Chtěly co nejvíce potrestat, ponížit a odsoudit Velkou Británii. Chtěly ukázat, že není žádná možnost přátelského odchodu z EU, zvláště, že malé země nemají šanci EU opustit,“ tvrdil známý euroskeptik.

Fotogalerie: - Křest knihy Klause a Weigla

Křest knihy Václava Klause a Jiřího Weigla Stěhová...
Křest knihy Václava Klause a Jiřího Weigla Stěhová...
Václav Klaus se svou knihou
Křest knihy Václava Klause a Jiřího Weigla Stěhová...
Křest knihy Václava Klause a Jiřího Weigla Stěhová...
Křest knihy Václava Klause a Jiřího Weigla Stěhová...

„Chování Evropské unie si vyžadovalo jasného a neochvějného postoje na straně Velké Británie. Který k naší velké lítosti nepřišel. Vaše země byla a je rozdělená a váhající. Vaši politici nedokázali racionálně reagovat. Pravděpodobně od EU neočekávali takové bezcitné a tvrdé zacházení. Nicméně, neočekávat ho byla velká chyba. Z mého pohledu velké britské strany zcela selhaly a zradily a opustily britské občany, své voliče. Ale mělo to jeden pozitivní efekt. Daly tak, pravděpodobně proti své vůli, vzniknout Straně Brexitu. Pomohly Nigelu Farageovi ji založit.

Vím, že jste nepředpokládali, že se těchto evropských voleb zúčastníte, ale je to nutné. Bez vás, bez Nigela Farage, bez brexitové partaje bude britská nerozhodnost pokračovat. Musíte volby vyhrát, získat silný mandát, abyste mohli ovlivňovat osud své země.

Drazí brexitoví přátelé, měli byste dát nám v Evropě dobrý příklad. Mnoho Evropanů ho potřebuje a mnoho jich na něj čeká. Nezklamte je. Jsem rád, že jsem tu dnes večer mohl být,“ zakončil Václav Klaus starší svou řeč.

Celý text ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fik ho. Babiš na TV Nova setnul Hamáčka nejtvrdší zbraní

21:41 Fik ho. Babiš na TV Nova setnul Hamáčka nejtvrdší zbraní

Andrej Babiš vystoupil ve večerních zprávách na TV Nova. Odmítl se omluvit. Vakcíny řeší. Bez občanů…