Klíčové dopravní odbory: Rozhodnutí soudu se nemůžeme bránit

12.06.2011 10:53

Předáci dopravních odborů začali dnes dopoledne jednat o stávce, kterou stanovili původně na pondělí a kterou soud kvůli pozdnímu ohlášení zakázal. Podle šéfa Odborového svazu dopravy Luboše Pomajbíka nemají odbory dnes šanci se "efektivně u soudu odvolat", i když podle svých právníků postupovaly podle zákona. Stávku zrušit nechtějí, hledají proto řešení. Po poledni se chystají ohlásit výsledek. Podle serveru Aktuálně.cz se odbory chystají stávkovat v pátek.

Klíčové dopravní odbory: Rozhodnutí soudu se nemůžeme bránit
reklama

"Existuje předběžné opatření soudu, proti kterému není šance se v neděli efektivně se bránit. Naše odvolání bude naprosto úspěšné. Neexistuje důvod, že by stávka byla nezákonná," řekl ČTK dnes Pomajbík. 

Odbory vyhlásily stávku v dopravě v pátek dopoledne, začít měla v pondělí ve 3:00. Městský soud v Praze ji předběžným opatřením zakázal poté, co se na něj obrátilo ministerstvo financí. Podle soudu odbory neohlásily svou akci tři dny předem, takže by se jednalo o zneužití práva na stávku. Pokud by se protest konal, měli by odboráři případné škody a ztráty nahradit. Premiér Petr Nečas (ODS) uvedl, že by je po nich vláda požadovala "do poslední koruny". 

Čtěte také:
Možný termín stávky: Pátek sedmnáctého
Profesor Keller a ministr Kalousek o zákazu stávky. Mějte jasno
Pozor na lidi, bouchnou v nich saze. Varování vládě už bylo víc

Zákazy stávek nepatří do střední Evropy, tvrdí odbory

Pomajbík řekl, že podle právní analýzy odborů se podmínka vyhlášení tři dny předem na nynější stávku nevztahuje, protože akce se má konat "na obhajobu ekonomických zájmů všech". Odboráři tak postupovali "standardně podle zákonů a ústavy, evropských a mezinárodních norem", dodal předák. O tom, zda zůstane pondělní termín, či se stávka odsune, podle něj musí rozhodnout Koalice dopravních odborových svazů (KDOS). 

Městská doprava v Praze a Brně a vlaky v celé zemi se měly původně zastavit v pondělí od 3:00 do 16:00. "Přijali jsme rozhodnutí. Odborový svaz železničářů (OSŽ) má svůj návrh," řekl ČTK dnes předseda OSŽ Jaroslav Pejša. Podrobnosti nechtěl sdělit, dokud vše neprojedná s ostatními předáky.
    Odbory si chtějí na postup vlády stěžovat u Mezinárodní organizace práce, která má příští týden zasedat v Ženevě. Pomajbík označil chování kabinetu za "zbabělé a podlé". Rozhodnutí soudu je podle něj účelové. "Tyto metody nepatří do střední Evropy a do Česka," dodal.

SLEDUJEME téma stávka

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, nep
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš se ve sněmovně zcela mimořádně vytočil: Co to tady předvádíte? Takhle oblbovat lidi bych nedokázal

21:31 Babiš se ve sněmovně zcela mimořádně vytočil: Co to tady předvádíte? Takhle oblbovat lidi bych nedokázal

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) se dnes při sněmovním jednání pustil do poslanců, kteří kritizují …