Klimatické hnutí na nohou: Gretu vynesla policie

17.01.2023 22:02 | Ze sítí

Klimatická aktivistka Greta Thunbergová byla v úterý spolu s dalšími aktivisty zadržena německými těžkooděnci během protestů proti demolici uhelné vesnice Lützerath. Policisté před obklíčením aktivistů použili slzný plyn a obušky, uvádí agentura Reuters.

Klimatické hnutí na nohou: Gretu vynesla policie
Foto: Repro World Economic Forum
Popisek: Aktivistka Greta Thunbergová

Demonstrace začala ve vesnici Keyenberg. Část účastníků se oddělila a vyrazila směrem k vyklizené vesnici Lützerath, která má být zlikvidována v souvislosti s těžbou uhlí, čemuž policisté chtěli zabránit, informují na Novinky.

Thunbergová byla podle agentury Reuters zadržena při protestu u povrchového uhelného dolu Garzweiler 2, asi devět kilometrů od uhelné obce Lützerath, kde seděla se skupinou protestujících poblíž okraje dolu.

 

 

Mezi policií a protestujícími vzápětí však vypukly potyčky. Policie použila obušky, slzný plyn a zasahovali i policisté na koních. Policisté již mají situaci pod kontrolou a demonstrující postupně zadržují a odvážejí ke zjištění totožnosti a výslechům.

 

 

Protesty se konaly po celý den na nejrůznějších místech severního Německa. O minulém víkendu policie s buldozery odstranila aktivisty z budov ve vesnici, kde jich zůstalo jen několik na stromech a v podzemním tunelu, ale někteří protestující včetně Thunbergové zůstali na místě a protestovali až do úterý. Thunbergová pak byla viděna, jak po zadržení sedí sama ve velkém policejním autobusu, uvedl svědek agentury Reuters.

Aktivisté se snaží zabránit tomu, aby uhlí skončilo v elektrárnách a ty do ovzduší vypustily další tuny oxidu uhličitého přispívajícího k oteplování klimatu. Podle aktivistů by Německo nemělo těžit další hnědé uhlí a místo toho by se mělo zaměřit na rozšiřování obnovitelných zdrojů energie.

Vyklizení vesnice v západní spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko bylo sjednáno mezi RWE a vládou v rámci dohody, která energetickému gigantu umožnila zbourat uhelnou vesnici Lützerath výměnou za rychlejší odchod od uhlí a záchranu pěti vesnic původně určených k likvidaci. Policie a společnost RWE s vyklízením Lützerathu i přes protesty začaly minulý týden.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

JUDr. Ondřej Veselý byl položen dotaz

Pane Judr.Veselý,

jak vám mohou dnes věřit občané jako levici ? Nu a tak jdou na ty demonstrace s těmito jak jste napsal "Dezoláti " z levice krom slov napsaných na PL, dnes není vidět jiná snaha. Nebo si myslíte, že současná vláda se bude řídit vašimi doporučeními ? Byla jsem vašim voličem a mnoho mých známých, vá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mladý Stropnický vystoupil: Liberálové? Obslužná třída velkého byznysu. Mluví o Tchaj-wanu, ale ve skutečnosti...

23:04 Mladý Stropnický vystoupil: Liberálové? Obslužná třída velkého byznysu. Mluví o Tchaj-wanu, ale ve skutečnosti...

„Dopředu naplánovaný podvod na voličích.“ Tak hodnotí Matěj Stropnický snahu miliardáře Jana Barty r…