Klimatičtí studenti obsadí se spacáky pražskou filosofickou fakultu. Legitimní příspěvek k občanské diskusi, ocenil děkan

08.11.2019 18:50

V úterý 12. listopadu dojde na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy ke stávce. Chtějí ji vyhlásit studenti jako klimatickou okupační stávku. Píše o tom server Echo24.cz.

Klimatičtí studenti obsadí se spacáky pražskou filosofickou fakultu. Legitimní příspěvek k občanské diskusi, ocenil děkan
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Univerzita Karlova v Praze

Studenti při stávce chtějí podle informací serveru obsadit chodby fakulty se spacáky a termoskami. Na místě mají  také probíhat přednášky a workshopy. Obdobná okupační stávka proběhla  v listopadu 1989. Nyní jsme podle nich v situaci, kdy je  potřeba zásadního obratu v našem společenském směřování. 

Stávka se má uskutečnit 12. listopadu, pokračovat má i ve středu. Následovat má protestní pochod k rektorátu Univerzity Karlovu. Podle děkana fakulty Michala Pullmana se jedná o nezávislou studentskou iniciativu. „Vedení Filozofické fakulty UK akci nespolupořádá, ani se k ní oficiálně nepřipojuje, nicméně plně ji respektuje jakožto legitimní příspěvek k veřejné diskusi a vyjádření občanského postoje,“ dodal.

Jeden z organizátorů stávky Kryštof Říha uvedl, že stejně jako studenti v listopadu 1989 odmítají beznaděj a považují otázky zachování životního prostředí za zásadní. Chtějí tak, aby politici  začali aktivně bránit klimatické změně a dodržovali mezinárodní dohody. 

Konkrétní požadavky pak budou formulovány v době stávky. Iniciativa univerzity vznikla v reakci na českou odnož ekologického hnutí Fridays for Future, jehož vznik podnítila švédská aktivistka Greta Thunbergová. 

Studentská stávka na podporu boje s klimatickými změnami konaná 20. září byla v ČR pátá. První se konala v březnu, další následovaly během jara. Podle mluvčího organizátorů protestu Petra Doubravského tyto protesty posunuly dobrým směrem debatu o snižování emisí skleníkových plynů v Česku. „Kupříkladu vznikla uhelná komise, která by měla naplánovat útlum těžby a spalování uhlí v ČR. Zároveň ale vidíme, že je třeba dál na politiky tlačit, protože zatímco se ustanovovala uhelná komise, tak vláda dělala a stále dělá mnohé kroky a opatření, která jdou proti ochraně klimatu,“ řekl Doubravský ČTK.

Studentům podle něj vadí například to, že hnědouhelná elektrárna Chvaletice dostala výjimku z emisních limitů nebo že se očekává prodej hnědouhelné elektrárny Počerady skupině Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Nelíbí se jim také, že Ministerstvo životního prostředí vydalo kladné stanovisko k rozšíření hnědouhelného dolu Bílina.

Stávky za klima, které Thunbergová odstartovala zhruba před rokem, se konaly ve více než 140 zemích po celém světě. V ČR se k nim podle Doubravského přidali středoškoláci ve dvou desítkách měst ve všech krajích. Protesty podpořili mimo jiné zástupci Hnutí Duha, Greenpeace, Amnesty International nebo OSN.

Demonstrovat plánují studenti i v následujících měsících. Každý měsíc do konce roku by chtěli zorganizovat minimálně jednu stávku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Porodnost

Dobrý den, píšete, co chcete dělat pro zvýšení porodnosti, ale nezapomínáte, že jste už více jak dva roky ve vládě? Co jste zatím pro rodiny udělali? Vždyť i to navýšení rodičovské je nedostatečné a navíc diskriminující. A co je vlastně podle vás hlavní příčinou klesající porodnosti? Koukám, že neod...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

15:02 „Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

Premiéru Fialovi prý prošla další lež, tentokrát k jeho cestě do USA za prezidentem Bidenem. Ve svém…