Kmoníček: Hrad a Ministerstvo zahraničních věcí opět komunikují. Schwarzenberg mlčel

22.07.2013 18:22

Vztahy mezi Hradem a Ministerstvem zahraničních věcí se přibližují standardu. S Janem Kohoutem se daří dobře komunikovat a již v tomto týdnu budou vyřízeny formality pro odjezd až 30 velvyslanců. Mluvil o tom host pořadu 20 minut Radiožurnálu, šéf hradního zahraničního odboru Hynek Kmoníček.

Kmoníček: Hrad a Ministerstvo zahraničních věcí opět komunikují. Schwarzenberg mlčel
Foto: hns
Popisek: Hynek Kmoníček
reklama

Dnešních 20 minut Radiožurnálu začalo s třicetiminutovým zpožděním, protože host dorazil později. Moderátorka Veronika Sedláčková očekávala šéfa hradního zahraničního odboru Hynka Kmoníčka.  

Podle Hynka Kmoníčka se vztahy mezi ministerstvem a Hradem dostávají do normálu. Problém podle něj byl v tom, že Karel Schwarzenberg téměř nekomunikoval. „Není to tak, že bychom  z nesouladu, jako mávnutím proutku, přešli do souladu,“ říká Kmoníček. „Když spolu lidé hovoří, tak se dokáží domluvit skoro na všem.“ Nyní nový ministr zahraničních věcí komunikuje s Hradem a vše se vrací ke standardnímu režimu.

Již na konci tohoto týdne mají být hotovy formality včetně podpisu prezidenta na listinách pro diplomaty, kteří čekají již několik měsíců na svůj výjezd. Podle Hynka Kmoníčka se jedná téměř o třicet kariérních diplomatů, kteří byli schváleni již za minulé vlády a není žádný důvod očekávat nějaké problémy.

Livia Klausová i Vladimír Remek jsou pravděpodobnými velvyslanci

Livia Klausouvá a Vladimír Remek se s největší pravděpodobností skutečně stanou velvyslanci na Slovensku a v Rusku. „Jisté není vůbec nic. Ale je to velmi, velmi pravděpodobné,“ uvedl Kmoníček.

„Z pohledu Ústavy má při jmenování velvyslanců hlavní slovo prezident," míní Kmoníček. Je to velvyslanec hlavy státu u hlavy státu. Zároveň Hynek Kmoníček uvedl, že předpokládá, že každý navrhovatel si dopředu zjistí, zda jsou jeho návrhy průchodné. Ministr, vláda a prezident se prý bez sebe v tomto procesu neobejdou. Kmoníček věří, že i v tomto se vše vrací do standardního režimu.

K personálním změnám na Ministerstvu zahraničních věcí pak řekl, že je normální, když se ministr obklopuje lidmi, se kterými může získat důvěru. Podle něj byli zatím odvoláni z funkcí kariérní diplomaté, a to také ti, kteří měli odejít z důvodu výjezdu do zahraničí. Neodcházejí prý mimo resort.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prymula: Sám neodstoupím! Je to jinak

13:38 Prymula: Sám neodstoupím! Je to jinak

Nic jsem neporušil. Tak "omluvil" svou schůzku s předsedou poslaneckého klubu ANO Jaroslavem Faltýnk…