Kmotr Novák žádá odložení trestu, nechce do vězení

28.11.2012 18:19 | Zprávy

Bývalý senátor Alexandr Novák (dříve ODS) podal minulý týden dovolání k Nejvyššímu soudu a zároveň žádá ministra spravedlnosti, aby do jeho vyřešení nemusel do vězení. Novák dostal v červenci od krajského soudu čtyřletý trest za přijetí čtyřicetimilionového úplatku a v prosinci by měl nastoupit do vězení. Pobytu za mřížemi se snaží zabránit i u okresního soudu, který požádal o odklad ze zdravotních důvodů. Zřejmě zatím ani nezaplatil pětimilionový peněžní trest.

Kmotr Novák žádá odložení trestu, nechce do vězení
Foto: repro ČT
Popisek: Bývalý senátor ODS Alexandr Novák

Novák je považován za jednoho z nejvlivnějších členů, takzvaných kmotrů, severočeské ODS. V letech 1998 až 2002 byl starostou Chomutova, mezi roky 2000 a 2006 seděl za Chomutovsko v Senátu a byl i ve výkonné radě ODS. Za přijetí úplatku ve výši 43 milionů korun původně dostal dvouletou podmínku, ale odvolal se i proti tomu a letos v červenci mu krajský soud změnil trest na čtyřletý a nepodmíněný. Do vězení však nechce.

"Já v zastoupení pana Nováka podával jednak dovolání a jednak podnět ke stížnosti pro porušení zákona k rukám ministra spravedlnosti," řekl Novákův obhájce Jan Růžek (ČSSD). Obojí prý podal minulý týden a mohlo by to odvrátit i Novákův nástup do vězení. "K té stížnosti je možné připojit návrh, aby ministr navrhl nejvyššímu soudu odklad vykonatelnosti rozsudku," dodal Růžek.

Paralelně a už bez Růžkovy účasti žádá Novák o odklad nástupu do vězení i u chomutovského soudu, tentokrát kvůli nespecifikovaným zdravotním důvodům. "Vím pouze to, že byla odeslána žádost o odklad výkonu trestu. Žádost sem přišla 21. listopadu, soud k tomu zjišťuje podklady," řekla mluvčí soudu Lenka Chalupová. Lhůta pro rozhodnutí podle ní není stanovena. Výzvu k nástupu poslal soud 16. listopadu a podle zákona je nutné ji uposlechnout do měsíce. Lékařská zpráva o zhoršeném zdravotním stavu by však mohla mít odkladný účinek.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: joh

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

AI

Umělá inteligence je na jednu stranu dobrá věc, ale nemyslíte, že je i dost nebezpečná? Řeší někdo, jak zabránit tomu, aby o nás neshromažďovala zejména osobní data, která pak půjde zneužít? Děkuji za odpověď. Klára

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vykulené oči Rakušana. Zeman ťal do živého

20:46 Vykulené oči Rakušana. Zeman ťal do živého

Bývalý prezident Miloš Zeman si neodpustil komentář na adresu předsedy hnutí STAN Víta Rakušana. V p…