Kněz Halík: Papež si uvědomil, že už nemá dost síly

12.02.2013 9:21

Katolický kněz a teolog Tomáš Halík byl ohlášením rezignace papeže Benedikta XVI. velmi překvapen. Příštím papežem se podle něj stane někdo z italských kardinálů. Řekl to v rozhovoru pro deník Mladá fronta Dnes.

Kněz Halík: Papež si uvědomil, že už nemá dost síly
Foto: halik.cz
Popisek: Filozof a katolický kněz Tomáš Halík
reklama

"Překvapilo mě to, telefonoval jsem několika svým přátelům ve Vatikánu, a i tam zavládlo velké překvapení," reagoval na papežovu rezignaci český filozof a katolický kněz Tomáš Halík. Naposledy k něčemu podobnému prý došlo ve 13. století, kdy se rozhodl odstoupit papež Celestýn.

Rozhodnutí Benedikta vidí v tom, co sám papež uvedl jako důvod k rezignaci: realistické posouzení ubývajících sil a zdraví. Ovšem i předchozí papežové se potýkali se zdravotními problémy, ale v papežském úřadu setrvali.

Inspirace pro starší lidi

"Papež Jan Pavel II. také uvažoval o rezignaci a myslím, že je dobré, že ji nepodal. Poslední období jeho života ukázalo, že církev nemusí mít vedoucí osobnosti, jako jsou současní světoví státníci, kteří se snaží vypadat sportovně, zdravě a mladě. Jan Pavel ukázal vážnost stáří a to, že člověk i v době, kdy mu zřetelně ubývají fyzické síly, si může zachovat sílu duševní. To bylo povzbuzení pro řadu starých lidí. Závěr pontifikátu Jana Pavla II. měl svůj smysl," říká Halík.

Krok Benedikta ale přesto neodsuzuje. "Tento papež si uvědomuje, že dnes církev stojí tváří v tvář velkým výzvám. Pravděpodobně vidí i to, že už nemá dost síly, aby řídil a spravoval aparát církevní kurie," říká teolog.

Benedikta XVI. nezná Halík tak dobře, jako znal Jana Pavla II., ale je přesvědčen, že do dějin papežství vejde především jako papež intelektuál. Je prý spíše akademický typ, tam se cítí jako ryba ve vodě. Pro české prostředí byl příkladem "inteligentního konzervativismu". Podle Halíka ukázal, že konzervativismus nemusí být myšlenková strnulost, ale že může být partnerem pro současný liberalismus.

Kdo převezme pontifikát?

Ačkoli se nyní ozývají různé hlasy, Halík se domnívá, že volba padne na někoho z italských kardinálů. "Protože pravděpodobně největším deficitem tohoto pontifikátu byla neschopnost jaksi uřídit papežskou kurii. Takže bude snaha, aby přišel někdo, kdo má s touto prací zkušenosti. Ale samozřejmě můžeme být překvapeni," uvedl Halík pro MF Dnes.

Dvě jména, která byla v posledních dnech nejvíce skloňována, jsou prý kardinál Ravasi nebo kardinál Scola.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: adr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tady máte důkaz, Romové. „Český Floyd“: Profesionál už se na to prostě nemohl dívat

11:34 Tady máte důkaz, Romové. „Český Floyd“: Profesionál už se na to prostě nemohl dívat

Může záklek na krk někoho udusit? Tuto otázku se rozhodl zodpovědět reportér ČT Richard Samko pro vš…