Kněz Halík přednášel před „materiálně naplněnými" manažery. Takto to dopadlo

05.09.2014 13:35

Letos na jaře dostal Tomáš Halík v Londýně Templetonovu cenu, mezinárodní ocenění udělované za objevy o „duchovních skutečnostech“. V rozhovoru pro Týdeník ECHO Halík popisuje své plány s českými podnikateli, kteří už jsou materiálně nasycení a teď se pro změnu chtějí „duchovně formovat“.

Kněz Halík přednášel před „materiálně naplněnými" manažery. Takto to dopadlo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Duchovní Tomáš Halík

Kněz Tomáš Halík v rozhovoru pro Echo24.cz popsal svou zkušenost se špičkovými manažery. Byl totiž pozván do jednoho kurzu pro Čechy, kteří pracují na klíčových manažerských pozicích velkých zahraničních firem. Měl prý promluvit na téma „Spirituální aspekty vůdcovství". „Bylo to asi 60 lidí, já jsem si říkal, ti mě vypískají, a najednou vidím, že oni nejdřív úplně zmlkli a pak všichni říkali: To je přesně to, co my potřebujeme. Každý z nás nese šílenou zodpovědnost za spoustu lidí, kde my máme čerpat duchovní základ? Jeden za druhým potom za mnou chodili a říkali: Moje materiální potřeby jsou zcela naplněné, já nemůžu sníst víc než tři bifteky denně, obléct si deset obleků a projet se víc než třemi svými auty. Najednou vidím, že pak jsem prázdný, rodina se mi rozpadá, já potřebuji nějakou další dimenzi. Cítil jsem u nich to, čemu němečtí sociologové říkají posun k postmateriální společnosti. A já cítím, že tady bych jim mohl nějakým způsobem pomoct. A zároveň je to i pro mě škola nového poznání,“ dodává Halík.

Život je nebezpečný podnik

Server Echo24.cz upozornil na riziko spojené s podobnou činností. Podle něj se může stát, že někteří lidé si jen chtějí pořídit duchovní štít, který si pověsí nad své podnikání a svou minulost. „To riziko je vždycky. Člověk musí dbát na svou intuici a zachovat si nějakou míru osobní nezávislosti. Ne se nechat vyloženě koupit. To je jasné. Ale život je nebezpečný podnik,“ konstatuje Halík.

Tomáš Halík se domnívá, že jejich zájem o duchovní věci naznačuje konec gründerské fáze českého kapitalismu a že podnikatelé chtějí svým dětem předat ctihodné firmy.

„To se mně skutečně zdá. Myšlenky na ty děti u nich hrají určitou roli. Mně tuhle jeden z nich říkal, že měli debatu, jestli podporovat Rusko a Čínu, a nakonec si říkali: OK, teď by to asi bylo zajímavé pro náš byznys, ale také si musíme položit otázku, jestli chceme, aby naše děti studovaly v tom Oxfordu, nebo v Pekingu,“ říká ke svým novým zkušenostem v rozhovoru pro Echo24.cz filozof Tomáš Halík.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…