Kněz Halík přednášel před „materiálně naplněnými" manažery. Takto to dopadlo

05.09.2014 13:35

Letos na jaře dostal Tomáš Halík v Londýně Templetonovu cenu, mezinárodní ocenění udělované za objevy o „duchovních skutečnostech“. V rozhovoru pro Týdeník ECHO Halík popisuje své plány s českými podnikateli, kteří už jsou materiálně nasycení a teď se pro změnu chtějí „duchovně formovat“.

Kněz Halík přednášel před „materiálně naplněnými" manažery. Takto to dopadlo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Duchovní Tomáš Halík
reklama

Kněz Tomáš Halík v rozhovoru pro Echo24.cz popsal svou zkušenost se špičkovými manažery. Byl totiž pozván do jednoho kurzu pro Čechy, kteří pracují na klíčových manažerských pozicích velkých zahraničních firem. Měl prý promluvit na téma „Spirituální aspekty vůdcovství". „Bylo to asi 60 lidí, já jsem si říkal, ti mě vypískají, a najednou vidím, že oni nejdřív úplně zmlkli a pak všichni říkali: To je přesně to, co my potřebujeme. Každý z nás nese šílenou zodpovědnost za spoustu lidí, kde my máme čerpat duchovní základ? Jeden za druhým potom za mnou chodili a říkali: Moje materiální potřeby jsou zcela naplněné, já nemůžu sníst víc než tři bifteky denně, obléct si deset obleků a projet se víc než třemi svými auty. Najednou vidím, že pak jsem prázdný, rodina se mi rozpadá, já potřebuji nějakou další dimenzi. Cítil jsem u nich to, čemu němečtí sociologové říkají posun k postmateriální společnosti. A já cítím, že tady bych jim mohl nějakým způsobem pomoct. A zároveň je to i pro mě škola nového poznání,“ dodává Halík.

Život je nebezpečný podnik

Server Echo24.cz upozornil na riziko spojené s podobnou činností. Podle něj se může stát, že někteří lidé si jen chtějí pořídit duchovní štít, který si pověsí nad své podnikání a svou minulost. „To riziko je vždycky. Člověk musí dbát na svou intuici a zachovat si nějakou míru osobní nezávislosti. Ne se nechat vyloženě koupit. To je jasné. Ale život je nebezpečný podnik,“ konstatuje Halík.

Tomáš Halík se domnívá, že jejich zájem o duchovní věci naznačuje konec gründerské fáze českého kapitalismu a že podnikatelé chtějí svým dětem předat ctihodné firmy.

„To se mně skutečně zdá. Myšlenky na ty děti u nich hrají určitou roli. Mně tuhle jeden z nich říkal, že měli debatu, jestli podporovat Rusko a Čínu, a nakonec si říkali: OK, teď by to asi bylo zajímavé pro náš byznys, ale také si musíme položit otázku, jestli chceme, aby naše děti studovaly v tom Oxfordu, nebo v Pekingu,“ říká ke svým novým zkušenostem v rozhovoru pro Echo24.cz filozof Tomáš Halík.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Oslavný článek o boji EU proti koronaviru, který vás rozpláče nebo vyvolá záchvat smíchu. Žantovský objevil také s*vině na sociálním účtu a podraz hlupáka Kalouska na celý národ

8:18 Oslavný článek o boji EU proti koronaviru, který vás rozpláče nebo vyvolá záchvat smíchu. Žantovský objevil také s*vině na sociálním účtu a podraz hlupáka Kalouska na celý národ

TÝDEN V MÉDIÍCH Bývalý předseda lidovců, bývalý předseda TOP 09, bývalý ministr financí a bývalý nám…