Kněz homosexuál: Slova kardinála Duky o tradičních rodinách mě zraňují. Jaký je to rozdíl od papeže Františka

28.09.2018 21:45

Hostem Prostoru X na serveru Reflex.cz byl Jiří Pešek, suspendovaný římskokatolický kněz, který se přiznal ke své homosexualitě. „Málokdo má takovou odvahu, aby šel s pravdou ven,“ sdělil mimo jiné Pešek.

Kněz homosexuál: Slova kardinála Duky o tradičních rodinách mě zraňují. Jaký je to rozdíl od papeže Františka
Foto: pixabay.com
Popisek: Registrované partnerství - ilustrační foto
reklama

„Když se člověk stane knězem, tak tím pádem otevření tohoto problému de facto zazdí,“ míní Pešek ke svému coming outu. „Měl jsem větší obavy z toho přiznání. Mám kolem sebe lidi, kteří zažili daleko horší situace. To, co si prožili, to zranění, si ponesou po celý život,“ vyprávěl Pešek. „Vnímám, že současné nastavení církve u nás je nepříznivé. To téma je tabu. Například se stane, že věřící rodina radši svého homosexuálního syna vyhostí,“ poznamenal. 

Video najdete ZDE

Mezi věřícími má mnoho těch, kteří jej láskyplně přijímají. „Určitě ale jsou i další jiní, kteří s tím mají dosud problém,“ vyprávěl Pešek. Vnímá u nich například vnitřní strach, nevyrovnanost s vlastní identitou a sexualitou. Někdo to prý v sobě může dusit a tutlat a nepřijímat sám sebe. „Víra mu pak slouží jako ochranný krunýř či i jako munice,“ podotkl také Pešek.

Pešek pak hovořil i o celibátu. „Je to určitý mechanismus kontroly toho člověka ze strany okolí. Pozice, která určitě nemusí každému vyhovovat,“ zmínil Pešek, jemuž samému to právě vyhovovat přestalo. 

Své pak Pešek hovořil i o tom, že česká katolická církev je konzervativní. „Diskutuje se nám špatně a unést různost názorů, třeba i v tradičních prostředích, je těžké,“ podotkl Pešek, jehož mrzí a zraňují ostrá slova kardinála Duky, jež používá na obranu tradiční rodiny a proti homosexuálnímu manželství. „Ať se vše děje férově,“ řekl. Duku místo evangelia pak podle Peška ovládá strach. 

„Když porovnáte dikci Duky s papežem Františkem, vidíte obrovský rozdíl. A to mě mrzí. Staví to velké bariéry mnoha lidem,“ podotkl. Zdůraznil i to, že homosexualita není úchylka a hřích, ale církev ji tak pořád vidí. Uzákonění možnosti homosexuálního manželství vnímá jako symbol. 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dagmar Havlová hrozí házením vajec z oken. Bude zle

18:17 Dagmar Havlová hrozí házením vajec z oken. Bude zle

Někdejší první dáma Dagmar Havlová se velmi výrazně rozčílila na svém instagramovém profilu. Důvodem…