Knížák: Středověk. Halík příště začne pálit Klausovy knihy před kostelem

1. 10. 2011 15:29

Slova katolického kněze Tomáše Halíka, který ostře zkritizoval svatováclavský projev prezidenta Václava Klause, se dostal pod palbu výtek ze strany prezidentových příznivců.

Knížák: Středověk. Halík příště začne pálit Klausovy knihy před kostelem

„Nejsem si jist, jestli je pan Halík ateista, ale jistý jsem si tím, že Halík je diagnóza," uvedl exkluzivně pro ParlamentníListy.cz Klausův tajemník Petr Hájek s tím, že on sám se jako hluboce věřící člověk nemůže s mnohými Halíkovými názory ztotožnit. Halíkova slova ostře odsoudil i předseda hnutí D.O.S.T. Ladislav Bátora a někdejší ředitel Národní galerie Milan Knížák.

Prezident se chce církvi vlichotit, míní Halík

Klaus ve středu při svém projevu ve Staré Boleslavi akcentoval význam církve, která by se podle něj měla více zapojit do veřejné diskuse. Prezident mimo to zkritizoval vymoženosti sociálního státu, který podle něj demotivuje lidi v práci. Dodal, že se v tomto postoji shodne s církevními hodnostáři.

Podle Halíka se však Klaus tímto způsobem snaží pouze vlichotit církvi, se kterou chce později spolupracovat v akcentování svých pseudokonzervativních tradicionistických názorů. „Klausovy „konzervativní názory" jasně reprezentuje jeho tajemník Hájek a sdružení D.O.S.T," uvedl kněz.

Knížák: Příště Koniáš Halík spálí Klausovy knihy před kostelem

Výtvarník a Klausův dlouholetý přítel Milan Knížák přirovnal Halíka k nechvalně proslulému páteru Koniášovi. Podle něj Halík není schopen najít porozumění mezi lidmi a tak se uchyluje k tak primitivním praktikám, jako je dezinterpretace Klausova projevu. „Tomáš Halík považuje V. Klause za nepřítele a odmítá na něm nalézt cokoli pozitivního. Vyhlašuje proti němu křižácké tažení a tím se odsouvá do středověku, prohlubuje propast mezi katolickou církví a zbytkem společnosti," napsal Knížák v textu, který uveřejnily Fragmenty. Dodává, že příště se Halík možná uchýlí k pálení Klausových knih před svým kostelem.

Knížák přitom označil roli prezidenta za nesmírně důležitou. „Mám radost, že prezident našel jasnou a konkrétní formu, kterou dává najevo své postoje, kterými až vizionářsky odhaduje téměř vše, co zmítá evropskou společností," vychvaluje prezidenta.

 

Čtěte také:

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: qot

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Černé na bílém! Anketa, která otřásla SPD. Fanoušci Okamury rozhodli o syrských sirotcích. Šojdrová výská

16:41 Černé na bílém! Anketa, která otřásla SPD. Fanoušci Okamury rozhodli o syrských sirotcích. Šojdrová výská

Hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury uspořádalo anketu, zda by Česko mělo přijmout několik…