Knížák zase řádil: Nenechte se vydírat horníky, pozavírejte to jako Thatcherová

28.09.2013 10:34

Pedagog, výtvarník a glosátor dění na české politické scéně Milan Knížák je přesvědčen, že v otázce OKD a zavření dolů na Ostravsku si politici mají vzít příklad z britské expremiérky Thatcherové. Útoky na majitele Zdeňka Bakalu podle něj nejsou na místě. V rozhovoru pro Prvnizpravy.cz Milan Knížák dále prohlásil, že současná situace v ČR připomíná situaci těsně před komunistickým pučem v roce 1948.

Knížák zase řádil: Nenechte se vydírat horníky, pozavírejte to jako Thatcherová
Foto: Repro Foto: ČT24
Popisek: Milan Knížák v pořadu Hyde park

Na kauzu OKD a celého Moravskoslezského kraje má Milan Knížák svůj názor, který předpokládá nepodporovat ztrátové provozy. V této souvislosti prohlásil, že nechápe útoky na spoluvlastníka dolů Zdeňka Bakalu.

"Pana Bakalu moc nemusím a mám proti němu řadu výhrad. V této věci ale nechápu, co se mu vlastně vyčítá. Horníci mají v jeho dolech dobře placené zaměstnání a mají větší výplaty, než jsem měl jako ředitel Národní galerie. Co se tedy vlastně Bakalovi vyčítá? Že dal horníkům práci?" podivuje se Knížák.

Thatcherová postupovala nekompromisně a postavila Velkou Británii na nohy

Podle Knížáka by si prezident Zeman i vláda měli vzít v této kauze příklad z britské expremiérky Margaret Thatcherové. „V podobné situaci postupovala naprosto nekompromisně. Nenechala se vydírat hornickými odbory a neváhala ani na okamžik. Nerentabilní doly nechala bez váhání uzavřít a postupovala naprosto nekompromisně. A stejně razantně jednala i v jiných krizových oblastech. Výsledek byl takový, že tato vynikající ekonomka postavila Velkou Británii na nohy a opět z ní udělala hospodářskou velmoc,“ říká kategoricky Knížák.

"Představa, že zachraňuji něco, co zkrachovalo a nedá se zachránit, je naprosto absurdní. Stát samozřejmě musí pomoct i pracovníkům, kteří zde přijdou eventuálně o práci. Ale zároveň musí i zaktivizovat i samotné horníky. Zeman by měl místo kritiky ocenit normálně fungující firmy, které léta zajišťovaly slušnou práci pro tisíce lidí. A to platí i pro společnost pana Bakaly," prohlásil pro Prvnizpravy.cz Knížák.

Zpotvořenina mezi socialismem a kapitalismem

Milan Knížák dále prohlásil, že současná situace v ČR připomíná v mnohých věcech situaci těsně před komunistickým pučem v roce 1948.

"To, co každý den můžeme okolo nás pozorovat, svědčí o tom, že v Česku neexistuje klasická parlamentní demokracie, ale jakási zpotvořenina mezi socialismem a kapitalismem.“  Podle exředitele Národní galerie to můžeme sledovat i na tom, co všechno se prý účastní voleb do sněmovny. „Doufám, že lidé neztratí zdravý rozum a nebudou volit estébáka nebo populistu Okamuru," ukončil rozhovor Milan Knížák.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiše znám, bude bojovat. Až do konce. Dřívější hvězdný poslanec ANO promluvil

17:51 Babiše znám, bude bojovat. Až do konce. Dřívější hvězdný poslanec ANO promluvil

Martin Komárek, bývalý poslanec ANO a komentátor, byl hostem Martina Veselovského v DVTV a komentova…