Kníže šlápl do hnědého. Je to vážné. Straníci s ním nechtějí mít nic společného, pokládají se legitimace

28.05.2021 9:00

Kauza poslance z TOP 09 Dominika Feriho, v níž je obviněn několika mladými ženami ze sexuálních útoků a obtěžování, vyvolala ve straně doslova bouři. Kandidát do Poslanecké sněmovny a úspěšný podnikatel Ondřej Kania, který zřizuje čtyři soukromé školy v Česku a na Slovensku a jako člen TOP 09 podněcuje revoluci ve školství, pohrozil, že ze strany vystoupí. Důvodem jsou vyjádření jeho spolustraníků Karla Schwarzenberga a senátora Tomáše Czernina, kteří vážnou situaci kolem Feriho zlehčují. Požaduje jejich omluvu.

Kníže šlápl do hnědého. Je to vážné. Straníci s ním nechtějí mít nic společného, pokládají se legitimace
Foto: Hans Štembera
Popisek: Teplický radní Dominik Feri

„Rozhodl jsem se, že pokud do konce týdne nepřijde omluva od čestného předsedy mé strany Schwarzenberga, případně místopředsedy Czernina, za jejich nehorázné (v případě Karla Schwarzenberga), či relativizující výroky k závažnému obvinění, tak vystoupím z TOP 09,“ oznámil na svém facebooku člen brněnské TOP 09.

Čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg totiž označil údajné sexuální nasilí Dominika Feriho vůči ženám za „normální“. Senátor Tomáš Czernin považuje svědectví dívek, které měl Feri obtěžovat, za „politický boj“.

Kania nechce být jako spoluvlastník Pražského humanitního gymnázia a American Academy se svými stranickými kolegy pro jejich názory spojován. „Jako člověk, který nese plnou zodpovědnost mimo jiné za stovky studentek, které studují na mých školách, nechci být a nemohu si dovolit být jakkoliv spojen, byť ‚jen‘ stranickou legitimací, s výroky a relativizací tohoto typu u tak závažných obvinění,“ doplnil.

Nemalé procento jeho studentů vyrůstá v disfunkčních rodinách, potýkají se se zvýšeným výskytem šikany, sexuálních narážek, zesměšňování a dalších podobných fenoménů, které ještě výrazněji než kdy dřív umocnil internet a sociální sítě.

Upřesnil, že jeho rozhodnutí není o tom, že by si myslel, že Dominik je vinen, či nevinen. Jde prý o princip. „Pokud je tady takové obvinění, lidé s takovým morálním a společenským kreditem a postavením, jako čestný předseda Schwarzenberg, si prostě nemohou dovolit výroky tohoto typu. Je to absolutně nepřijatelné. Je to pro mě rovněž obrovské zklamání, protože Karel Schwarzenberg byl ten, kvůli kterému jsem do strany vstupoval,“ doplnil.

„S tímhle ale prostě nechci a nemůžu být spojen. Očekávám, že se k tomu strana komunikačně postaví lépe a vydá jasné a jednoznačné stanovisko a nebudeme už číst nehoráznosti a relativizace, jaké jsme včera četli v médiích,“ dodal Kania závěrem.

„Český přístup – však my jsme si tím prošli taky, tak si to vyžerte – který se aplikuje na tolik věcí, dokonce i na takto závažný fenomén, se musí změnit,“ zdůraznil Kania, který stranu opakovaně finančně i veřejně podpořil při různých volbách. Pravděpodobně bude koalici SPOLU volit a podporovat na podzim.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

KSČM není žádná parta hodných strýců, čílil se Jurečka a připomínal Semelovou a Gottwalda

20:41 KSČM není žádná parta hodných strýců, čílil se Jurečka a připomínal Semelovou a Gottwalda

V XTV u Luboše Xavera Veselého se sešli lidovec Marian Jurečka a komunista Ludvík Šulda. Zástupci st…