Kníže vidí v Maďarsku hrozbu cenzury tisku

23.12.2010 21:32 | Zprávy

Český ministr zahraničích věcí Karel Schwarzenberg považuje nový maďarský zákon o médiích za "neslučitelný" s demokratickými principy Evropské unie. Ministr to dnes řekl německé agentuře DPA. Sporná novela nastavuje za takzvaně nevyvážené zpravodajství vysoké pokuty a podle kritiků znamená narušení nezávislosti médií.

Kníže vidí v Maďarsku hrozbu cenzury tisku

"Tak, jak je tento zákon koncipován, je skutečně nebezpečné," citovala DPA Schwarzenberga. Pokud totiž podle něj někdo využije odpovídající interpretaci, může norma posloužit k umlčování tisku. Podle ministra by se při nejbližší příležitosti mělo v evropském měřítku jasně stanovit, že tento zákon odporuje principům EU. "Musí to být hned na začátku takto se vší jasností řečeno," řekl.

"EU by hned neměla střílet velkým kanonem," varoval zároveň ministr zahraničí před razantním postupem vůči Maďarsku. Věří, že maďarský premiér Viktor Orbán je rozumný člověk, který sporný zákon novelizuje. 
Schwarzenberg rovněž komentoval fakt, že Orbánův vládní Svaz mladých demokratů (Fidesz) se v parlamentu opírá o ústavní většinu. "Využít většinu, když je to možné, je velmi velké pokušení," vysvětlil. Komentář doplnil citátem Lorda Actona, že moc korumpuje a absolutní moc korumpuje absolutně. 

Za knížete vznikl náhubkový zákon
Schwarzenberg byl členem vlády Mirka Topolánka, během jejíhož působení byl v ČR přijat sporný zákon na ochranu obětí trestných činů. Formou poslanecké iniciativy vedené Markem Bendou z ODS se norma od původního návrhu značně proměnila. Schválená podoba zákona, který si vysloužil přívlastek "náhubkový", sklidila kritiku doma i v zahraničí. 

Čeští novináři se normou musejí řídit od loňského dubna. "Náhubkový" zákon zakazuje zveřejňování identity obětí některých trestných činů a citace z policejních odposlechů. Za jeho nedodržení hrozí pětileté vězení nebo až pětimilionová pokuta. Nynější vláda ODS, TOP 09 a Věcí veřejných chce kontroverzní zákon novelizovat s cílem umožnit poskytování informací v případech, kdy veřejný zájem převáží nad zájmem soukromým. 
Sporný maďarský zákon by měl začít platit od 1. ledna 2011, tedy v den, kdy Budapešť na půl roku převezme předsednictví EU. Maďarská média mohou být pokutována až 200 miliony forintů (přes 18 milionů korun) za takzvaně nevyvážené zpravodajství. Státní média budou muset vysílat méně kriminálních zpráv, rozhlas pak více maďarské hudby. 

Proti kritizovanému zákonu již vystoupila řada předních evropských politiků, zástupce Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě nebo Evropská aliance tiskových agentur. Nesouhlasí s nim také maďarská opozice, která v něm vidí vládní nástroj, jenž naruší nezávislost médií.

Čtěte také:
Evropská komise odmítla zákaz popírání zločinů komunismu v EU

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, nep

Zajímá mě, co si přeje ODS?

Protože vy na jednu stranu tvrdíte, že: ,,Zdá se, že si voliči nepřejí další federalizaci EU, bezbřehou migraci a ničení konkurenceschopnosti a životní úrovně radikální zelenou ideologií vtělenou do Green Dealu. To je nadějná zpráva." Jak ale vysvětlíte vaše spojení s Lidovci a TOPkou? Nemyslíte, že...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jste lhář a nejhorší premiér, vyslechl si Fiala od podnikatele. A povolily nervy

15:25 Jste lhář a nejhorší premiér, vyslechl si Fiala od podnikatele. A povolily nervy

Premiér Petr Fiala (ODS) se dostal do křížku s jedním z podnikatelů na debatě Restart Česka v pražsk…