Koalici pro Královéhradecký kraj povede exšéf lidovců Bělobrádek

30.11.2019 14:12 | Zprávy

Lídrem Koalice pro Královéhradecký kraj pro krajské volby v roce 2020 bude poslanec a bývalý předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Součástí koalice by kromě KDU-ČSL měly být nadále Hradecký demokratický klub (HDK) a Volba pro město (VPM). O kandidátech lidovců pro kandidátku Koalice pro Královéhradecký kraj v pátek rozhodla krajská nominační konference strany. ČTK to dnes řekl volební manažer lidovců Martin Machů.

Koalici pro Královéhradecký kraj povede exšéf lidovců Bělobrádek
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Pavel Bělobrádek

Za Bělobrádkem lidovci na kandidátku vyšlou Martina Machů, místostarostu Jičína Petra Hamáčka, lékaře Fakultní nemocnice Hradec Králové Jana Čápa a právničku Ditu Vávrovou. Při posledních volbách v roce 2016 zaujali lidovci první dvě místa kandidátky Koalice pro Královéhradecký kraj. Na třetím byl kandidát HDK a na čtvrtém kandidát VPM. Mezi první desítkou měli lidovci pět kandidátů.

Z 37 delegátů lidovecké konference dostal Bělobrádek 36 hlasů. „Bez funkce předsedy strany jsem se letos mohl daleko více věnovat práci poslance, krajského a městského zastupitele,“ uvedl Bělobrádek. Zkušenosti z vysoké politiky chce využít i na komunální úrovni. Vedle postu poslance je Bělobrádek i zastupitelem ve svém domovském Náchodě a v Královéhradeckém kraji.

Koalice pro Královéhradecký kraj při volbách v roce 2016 získala deset procent hlasů a následně se stala součástí vládnoucí pětikoalice s ČSSD, ODS, TOP 09 a uskupením Starostové a Východočeši. Koalici pro Královéhradecký kraj do minulých voleb vedl současný náměstek hejtmana Vladimír Derner (KDU-ČSL). Bělobrádek kandidoval na druhém místě, ale díky preferenčním hlasům se dostal na první místo.

Jako lídr Bělobrádek vedl kandidátku Koalice pro Královéhradecký kraj již v roce 2012. Tehdy koalice získala 12 procent hlasů a skončila na třetím místě. Krajskou koalici v roce 2012 vytvořila vítězná ČSSD s v pořadí druhou KSČM.

O křeslo hejtmana se Bělobrádek utká s nestraníkem a podnikatelem z Jičínska Jaromírem Dědečkem, který povede kandidátku hnutí ANO. Piráti nasadí jako lídra obchodního analytika a zastupitele Hradce Králové Pavla Bulíčka.

Většina dalších politických subjektů v hradeckém kraji o svých lídrech pro krajské volby dosud nerozhodla. Krajskou kandidátku sociálních demokratů by mohl vést hejtman Jiří Štěpán. Pravděpodobným lídrem kandidátky ODS v kraji by mohl být dosavadní náměstek královéhradeckého hejtmana, senátor za Náchodsko a bývalý policejní prezident Martin Červíček.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

ČT

Dobrý den, také nemám pro zvýšení poplatků ČT pochopení. Absurdní mi také přijde to rozšíření plátců. Má otázka ale zní, zda vůbec potřebujeme veřejnoprávní média? K čemu, když informovat pravdivě a objektivně musí přeci všechna média, a pokud tak nedělají, tak se jim dá dát třeba pokuta nebo tak ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Atentáty jako naše politická budoucnost? Šílené vyjádření Pekarové, surovost a hloupost

8:46 Atentáty jako naše politická budoucnost? Šílené vyjádření Pekarové, surovost a hloupost

TÝDEN V MÉDIÍCH Je s podivem, jaká možná vyjádření k pokusu o atentát na Donalda Trumpa mohla v Česk…