Kocáb a komunistický generál v Partii. Došlo i na nepěkné okamžiky listopadu 1989

18.11.2018 12:19

Mohla socialistická armáda zvrátit sametovou revoluci? Co by se stalo, kdyby čeští vojáci začali střílet do lidí? Udělali by to vůbec? V nedělní Partii televize Prima o tom debatovali bývalý velitel Západního vojenského okruhu Mojmír Zachariáš a jeden z klíčových aktérů Občanského fóra Michael Kocáb.

Kocáb a komunistický generál v  Partii. Došlo i na nepěkné okamžiky listopadu 1989
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto
reklama

Anketa

Co soudíte o Miroslavu Kalouskovi?

hlasovalo: 43766 lidí

Zachariáš hned v úvodu prozradil, že se s Kocábem setkal opakovaně, přesněji řečeno asi čtyřikrát. Z toho dokonce i dvakrát v Moskvě. Kocáb za tehdejší jednání složil generálovi poklonu. Stejně tak ocenil i sovětské vojáky, kteří nezasáhli proti demonstrantům.

„Sametová revoluce měla mnoho hrdinů, ale ne o všem se mluvilo a tady pan generál Zachariáš v tom byl velmi nahoře. Jestliže pan generál Zachariáš prohlásil, že odmítá zasáhnout proti občanům, tak to mělo na nás zásadní vliv,“ ocenil svého partnera před kamerami Zachariáše. Hudebník přiznal, že armáda mohla demonstrující jednoduše rozdrtit. Stačilo vydat jeden jednoduchý povel a vojáci by vyjeli do ulic. Ale tento povel nikdy nebyl vydán.

Kocáb přiznal, že Václav Havel a další disidenti měli veliké obavy z toho, že armáda zasáhne. Na jednání se Zachariášem proto vyslali Michaela Kocába a Václava Klause. Když Zachariáš slyšel, že za ním přijedou emisaři, obrátil se na svého nadřízeného, na ministra obrany generála (Milana) Václavíka. „Tehdy jsme si říkali ještě soudruhu a já jsem se ptal, soudruhu ministře, co mám dělat? A on mi tehdy řekl, udělej, jak myslíš. Tak jsem tedy myslel,“ poznamenal Zachariáš.  

Zaujalo ho, že na setkání s Klausem a Kocábem prý tehdy mluvil jen Kocáb. Klaus prý během asi dvouhodinového jednání neřekl ani slovo. S odstupem let Kocábovi vyčetl, že zatímco armáda se v roce 1989 chovali klidně, demonstrující už na zdi kreslili křídou šibenice a hrozili vojákům oběšením. Zachariáš trval na tom, že to musí přestat.

Generál přesto zachoval klid. „Já jsem si říkal, já jsem o tom celou dobu přemýšlel, že tady jsou lidi nespokojený a armáda má proti nim zasahovat? Tak jsem si řekl, že dokud budu ve funkci velitele Západního okruhu, tak armáda nezasáhne,“ prozradil generál.

Ale kdyby někdo onen magický konflikt zmáčkl, byl by to problém „Ovlivnit by se to dalo, ale bylo by to hodně složitý a bylo by to nebezpečný. Kdyby vojáci dojeli do Prahy, tak by to zvládli. To by ten vývoj mohlo zbrzdit nebo dokonce zastavit. To byla (vojenská) síla. Jak by proti ní mohlo zasáhnout Občanské fórum?“ položil řečnickou otázku Zachariáš. „Nemohlo,“ přiznal okamžitě Kocáb.

V tu chvíli, když odmítl zásah, se pro vrcholné stranické představitele stal kolaborantem, který táhl za jeden provaz z demonstranty. Rodina generála Zachariáše byla pronásledována. Jeho desetiletého syna tehdy označili za syna kolaboranta, přede dveře jim někdo vršil výkaly, k domu házel Molotovovy koktejly a tak podobně.

Generál také prozradil, že armáda i české komunistické vedení nemělo dost informací. Jako veliteli Západního okruhu mu prý chodily zpravodajské svodky, ale čím blíž byl 17. listopad, tím méně chodilo informací. „Oni se ptali nás, co se vlastně děje,“ popsal dění v komunistické straně Zachariáš.

A této věty se okamžitě chopil Kocáb. „Ono se říká, že komunisté měli pod kontrolou sametovou revoluci, bylo to připravený, ale to vůbec není pravda. My jsme improvizovali a komunistický vedení kolem Miloše Jakeše bylo naprosto zmatený. Tady můžu vyvrátit veškeré spiklenecké teorie. To bylo velké občanské hnutí společnosti, které bylo podpořeno několika hrdiny na druhé straně,“ poznamenal Kocáb na adresu Zachariáše a pár dalších.

Hudebník je přesvědčen, že je třeba poděkovat i několika sovětským velitelům, kteří odmítli zasáhnout, Šlo o vojáky, kteří považovali invazi z roku 1968 za velkou chybu. Zachariáš přitakal, že i takoví sovětští vojáci se v Československu nacházeli. Sovětští jestřábi se sice snažili situaci zvrátit, ale Kocáb je dodnes rád, že se to nepodařilo. Dodnes si však pamatuje, že tlak těchto jestřábů byl opravdu velký. Jednou prý na hudebníka nastoupil důstojník KGB, který na něj pouštěl hrůzu.

Zachariáš prozradil, že komunisté v armádě ještě kalkulovali s tím, že udrží komunistický aparát u moci. Tyto úvahy se podle Zachariáše v armádě odehrávaly už v době, kdy už byl oficiálně zrušen ústavní článek o vedoucí úloze KSČ, takže by se armáda fakticky zachovala protiústavně. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Soukup valil oči. Pavel Novotný: Pravá ruka Fialy a europoslanec. To je nový plán. A přišly další sprosťárny

13:19 Soukup valil oči. Pavel Novotný: Pravá ruka Fialy a europoslanec. To je nový plán. A přišly další sprosťárny

Řeporyjský starosta Pavel Novotný (ODS) byl hostem v pořadu Týden podle Jaromíra Soukupa v TV Barran…