Kocáb vzpomíná: Sověti chtěli odsun vojsk protáhnout až na 20 let. To už by byl u moci Putin

26. 7. 2014 11:11

Michael Kocáb oslaví letos v červenci šedesáté narozeniny. Deník Právo s ním v sobotu při této příležitosti přinesl rozhovor a samozřejmě se v něm nevyhnuli Kocábovu působení v politice. Bývalý poradce prezidenta Havla zdůraznil, že právě Havel byl po revoluci světlou postavou naší politiky. Pro víkendovou přílohu MF Dnes zase zavzpomínal na odsun sovětských vojsk, na kterém se významně podílel. Podle něj jsme tehdy využili dějinné skuliny.

Kocáb vzpomíná: Sověti chtěli odsun vojsk protáhnout až na 20 let. To už by byl u moci Putin
Foto: Hans Štembera
Popisek: Michael Kocáb
reklama

„Jsem na svou roli po sametové revoluci hrdý. Jsem hrdý na sametovou revoluci, na své přátelství s Václavem Havlem, na své angažmá v odsunu sovětských vojsk i na to, jak jsem pracoval jako ministr pro lidská práva. Není nic, za co bych se styděl, ani nic, co bych bral zpět,“ řekl Kocáb Právu. Přiznal však, že z některých diskuzí cítí, že určitým lidem vadí, že podporoval Václava Havla.

„Já jsem ale toho názoru, že jestli tu po roce 1989 byla nějaká světlá postava naší politiky, pak to byl právě Václav Havel,“ míní Kocáb. Připouští však, že na některých serverech v diskuzích pod články se objevují nenávistné výpady vůči jeho osobě.

„Je zajímavé, že drtivá většina psavců, kteří na internetu dští na mou adresu oheň a síru a často mě až nepředstavitelně nadávají a osočují, jsou anonymní. Někdy si říkám, že se jednou objeví někdo, kdo se mě zeptá, jestli mi není blbě z toho, jak jsem se na začátku devadesátých let nadšenecky angažoval v odsunu sovětských vojsk z republiky. Mám dojem, že od toho dne nejsme daleko,“ říká Kocáb ke svým kritikům.

Jednu věc bych změnil

V Právu nakonec přiznal, že jednu věc by přece jenom rád změnil. „Jediné, co bych rád vzal zpět, je, že se mi nepodařilo spolu s dalšími politiky zakázat hned po revoluci komunistickou stranu jako zločineckou organizaci. To byla chyba. Připouštím ale, že v té době jsem nebyl na sto procent pro zákaz,“ ohlíží se Kocáb za svými lety v politice.

Muzikant a bývalý politik Právu také popsal roli Václava Havla v otázce obnovení skupiny Pražský výběr. Havel měl prý k Pražskému výběru velice vřelý a blízký vztah. Podle Kocába to byl také jediný politik, který se po rozchodu kapely v roce 2006 pokoušel dát muzikanty znovu dohromady. „Říkal mi žertem, že snad smíří dříve Palestince a Židy než nás,“ vzpomíná Kocáb a dodává, že přes všemožné snahy se mu to nepodařilo. „Když ale zemřel, podali jsme si s kluky z kapely ruku a řekli si, že se zase spojíme na jeho počest,“ popsal události prosince roku 2011 Kocáb.

V praxi vidíme, proč je dobré být v NATO

Michael Kocáb působil dvanáct let jako poradce Václava Havla a v MF Dnes, respektive v její víkendové příloze, prozradil, že Havel neměl rád nedochvilnost. „Havel to nesnášel. K němu stačilo přijít na poradu o tři minuty pozdě a bylo zle,“ říká s tím, že Havel nezuřil, ale… „Nic neřekl. Jen se tak laskavo-nechápavě díval a bylo jasné, že ho to vůbec nebaví.“

Od vzpomínek ale Michael Kocáb v rozhovoru pro MF Dnes přešel i k současným událostem. Mluvil o ukrajinském Majdanu, který také navštívil. Svěřil se s tím, že jednoznačně v konfliktu stojí na straně Ukrajinců. „Celé to považuji za Putinovu expanzionistickou hru,“ řekl.

Bývalý politik souhlasí s tím, že nyní v praxi vidíme, proč je dobré být v NATO. „Putin by si určitě rád vlivově podřídil alespoň část bývalého východního bloku. Odsun sovětských vojsk se ve své době jevil jako samozřejmý a historicky logický. Já si ale myslím, že šlo především o historickou skulinu. Rusové během odsunu usilovali o to, aby ho mohli roztáhnout na pět až deset let. Slyšel jsem tenkrát i požadavek na dvacet let! Jen si to představte: Mezitím by se Putin dostal k moci. Kdyby tady ještě ruská armáda byla, pak by možná zůstala ve formě obranného výsadku. Opakuji – jen jsme využili dějinné skuliny,“ míní Kocáb.

Ani dnes neodsuzuji Rusko jako takové

Kocáb v rozhovoru prozradil své názory na povahu Ruska a na zvláštní srdečnost Rusů, které prý je možné i propadnout. Popsal také svůj vztah s Vorobjovem, nejvyšším představitelem tehdejší Sovětské armády v Československu, který později v SSSR kandidoval na prezidenta. „Co jsem proti němu byl já? Věděl, že tady jsem měl s režimem problémy. Přesto naše 'válečné' kamarádství přijal. Vorobjov cítil, že chci ten odsun udělat po dobrém. Zalíbilo se mu to. Říkal: 'My to takhle neznáme. Od VŘSR si to nedovedeme představit jinak, než že teče krev. A vy tady místo toho samý samet. Já tomu snad také začínám věřit. I ten Havel je mi sympatický…“ rozpovídal se Kocáb.

V závěru rozhovoru připustil, že má Rusy v podstatě rád. A obdivuje mimo jiné jejich hudbu a literaturu. „Ani dnes neodsuzuji Rusko jako takové. Neodmítám ho. Odmítám Putina a jeho administrativu. To on vtahuje svou zemi do izolace. To on se nejvíc proviňuje na vlastním národě. Kéž by byl v Kremlu co nejdřív někdo jiný,“ uzavřel Michael Kocáb.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nelži. Chudáčku. Nacher a Čižinský v sobě. A ve Sněmovně bitva o rozpočet

22:48 Nelži. Chudáčku. Nacher a Čižinský v sobě. A ve Sněmovně bitva o rozpočet

Poslanecká Sněmovna dnes odpoledne projednávala návrh státního rozpočtu se schodkem 320 miliard koru…