Kolují historiky, že Fajáda chytili na území ČR, kde vykonával činnost pro americkou rozvědku, zaznělo v rádiu

4. 2. 2016 20:33

V dnešním speciálu Radiožurnálu Heleny Šulcové vystoupili bývalý ředitel civilní rozvědky Karel Randák, investigativní reportér Janek Kroupa a politický komentátor Milan Slezák. Společně se bavili o vydání Alího Fajáda libanonským tajným službám výměnou za pět Čechů, kteří byli v Libanonu zadrženi.

Kolují historiky, že Fajáda chytili na území ČR, kde vykonával činnost pro americkou rozvědku, zaznělo v rádiu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Randák

Investigativní reportér Janek Kroupa nechtěl hodnotit podezření ohledně akce. Česká tajná služba dostala několik nabídek, na jejichž základě se rozhodla jednat. Bývalý ředitel civilní rozvědky Karel Randák mu následně přitakal a uvedl, že jde o standardní postup, tajné služby tak podle něj neudělaly žádnou chybu.

„Vojenské zpravodajství, pokud vím, o tom dopise, který ležel u soudu, vědělo,“ řekl Kroupa, že nebyl problém v tom, že by informace chyběly, pouze se na jejich základě nejednalo. A tak rozvědka vyslala do Libanonu člověka, který má na Facebooku napsáno, že je rozvědčíkem. „Tak to má spousta lidí na Facebooku,“ zasmál se Randák.

Politický komentátor Milan Slezák hodnotil Libanon jako nebezpečnou oblast. „Já bych jenom zdůraznil, že ne náhodou tady dnes padala slova jako pokud, údajně a prý,“ připomněl nejistotu, na jejímž základě se spekuluje o zmíněných událostech. Kladně však kvitoval zprávy o vytvoření určité nadnárodní tajné služby. Těch pět Čechů, kteří byli v Libanonu zajati, mělo zůstat jen v Bejrútu a nevydávat se nikam do neprozkoumaných končin.

Podle Kroupy je dnes již zřejmé, že Čechy zajala vojenská rozvědka a civilní pak vedla vyjednávání. Randák dodal, že podle jeho zkušeností šlo spíše o polooficiální cestu, jinak by o Češích nikdo nevěděl, jelikož by tam nejeli pod vlastní identitou. „Hizballáh je daleko nejsofistikovanější teroristická skupina na světě,“ dodal o libanonské organizaci s vysvětlením, že člověk musí mít velmi dobrý důvod, aby na jeho území vyrazil.

„Je pravda, že Hizballáh je nejvýznamnější mocenskou skupinou ve vládě,“ přidal Slezák a vysvětlil historický kontext vzniku Libanonu. Hizballáh je však teroristická organizace oficiálně pouze pro některé země, používá však teroristické metody, měla by tak být brána jako teroristická.

A kdo je vlastně Alí Fajád, jehož vydání požadovaly USA? Byl to zaměstnanec ukrajinské ropné společnosti, údajně je napojený na Hizballáh, bližší informace o něm však známy nejsou. „Samozřejmě je to zajímavý člověk,“ podotkl Kroupa s tím, že stál Libanoncům za to, aby podnikli akci pro jeho předání.

Slezák je přesvědčen, že vydání agenta do Libanonu nebude mít za následek zhoršení vztahů mezi USA a Českou republikou. Kolují také historky o tom, že Fajáda chytili na území České republiky, prý zde vykonával činnost pro americkou rozvědku.

Fajádův právník Vladimír Řečica zjistil informace o propuštění svého klienta až v půl třetí odpoledne. Když jej okamžitě vyrazil navštívit do věznice Pankrác, Fajáda již nezastihl, přestože se ve věznici stále nacházel. Podle Řečici se prostě úřady rozhodly utajit informace o Fajádově současné lokaci, jde však pouze o jeho domněnku. „Je mi velmi líto, že jsem žádnou informaci, jako jeho advokát, nedostal.

Randák souhlasil se Slezákem v tom, že nanejvýš dojde k nějakým krátkodobým projevům nedůvěry mezi tajnými službami ČR a USA. Žádné další zhoršení vztahů ze situace nevyvodil.

Kroupa dodal, že USA se ani neúčastnily jednání tajných služeb o vydání Fajáda do Libanonu. „Česká strana vlastně nikdy nevěděla, kde ti Češi jsou,“ připomněl a uvedl, že se vůbec neuvažovalo o žádných záchranných akcích. Zkrátka se tajné služby rozhodly spolupracovat s Libanonci raději než s USA.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nejdříve škodolibé poznámky, teď jedna omluva za druhou. Čižinský, Pekarová Adamová a další šířili lež a doplatili na to

19:55 Nejdříve škodolibé poznámky, teď jedna omluva za druhou. Čižinský, Pekarová Adamová a další šířili lež a doplatili na to

Některým poslancům přišla z e-mailu předsedy SPD Tomia Okamury speciální vánoční nabídka, že si prý …