Komárek přemýšlí, na co myslí Petr Gazdík, když plodí děti

08.04.2015 13:32

Dnešní diskusi zákonodárců o penzijních tématech zpestřil svým vystoupením poslanec Petr Gazdík tvrzením, že má své čtyři děti jako pojistku na stáří. Na jeho slova vzápětí na svém facebookovém profilu zareagoval svým specifickým smyslem pro humor jeho kolega z hnutí ANO Martin Komárek.

Komárek přemýšlí, na co myslí Petr Gazdík, když plodí děti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Gazdík

„Kolega Petr Gazdík před chvílí ve sněmovně řekl, že má své čtyři děti jako pojistku na stáří. Nevím jak vy, ale já jsem měl úplně jiné myšlenky, když jsem si dělal svých pět dětí,” napsal Komárek na svém facebookovém profilu.

O důchodové novele rozhodnou poslanci až na schůzi začínající koncem dubna

Poslanci dnes ve druhém čtení projednávali vládní novelu, která navrhuje, aby fondy druhého důchodového pilíře se pro nové klienty uzavřely. Poslanec Vladislav Vilímec z opoziční ODS tato ustanovení navrhl vypustit. Rozpočtový výbor ale předlohu, jež vychází z koaliční smlouvy ČSSD, ANO a KDU-ČSL, již dřív podpořil. Sněmovna rozhodne o důchodové novele nejdříve na schůzi, která začne koncem dubna.

Dobrovolný pilíř spočívá v tom, že lidé si mohou převést tři procenta odvodů z průběžného státního systému do vlastního spoření u penzijních společností. Další dvě procenta musí přidat ze svého. Podle Vilímce jde o rozumný způsob, jak se zabezpečit na stáří. V situaci, kdy není rozhodnuto, jak bude vypadat důchodový systém a zda bude druhý pilíř skutečně zrušen, je jeho uzavření pro nové klienty předčasné a neodpovědné, uvedl.

Babiš chce předložit návrh nového systému do konce června

Předseda poslanců TOP 09 a Starostů Miroslav Kalousek opět vládě vytýkal to, že chce tento způsob spoření na penzi zrušit, aniž by dala alternativy. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) řekl, že chce předložit návrh nového systému do konce června.

Ve druhém pilíři je přes 83.000 účastníků. Zrušen má být podle vládních plánů k příštímu roku.

Kritici druhého pilíře tvrdí, že vyvádí peníze ze státního průběžného financování důchodů, tedy z prvního pilíře. Druhý pilíř zavedla někdejší pravicová vláda Petra Nečase (ODS) s tvrzením, že objem peněz na důchody díky němu poroste. Sociální demokraté už tehdy avizovali, že až budou ve vládě, druhý pilíř zruší.

Novela prý sníží administrativní nároky

Nynější novelu vláda zdůvodňuje tím, že se sníží administrativní nároky na vypořádání peněz klientů fondů. Nebude taky růst objem peněz, které by v souvislosti s případným vstupem dalších lidí do druhého pilíře nebyly odvedeny do státního rozpočtu.

Současní klienti druhého pilíře se budou moci v souvislosti s jeho zrušením rozhodnout, zda budou chtít naspořené peníze dostat v hotovosti poštou, převést na svůj účet, nebo do třetího pilíře, tedy do vlastního doplňkového penzijního spoření. Od začátku roku 2013 do konce loňska šlo do fondů místo do státního systému celkem zhruba 1,5 miliardy korun, stojí v důvodové zprávě.

Předloha taky ruší povinnost fondů získat do dvou let od udělení povolení nejméně 50 000 klientů, podmínka podle vlády kvůli jejich rušení ztrácí význam. Původní norma předpokládá, že fond, který by nedosáhl stanoveného počtu účastníků, by musel být převeden pod jinou penzijní společnost. Nyní nesplňuje tuto podmínku žádný z fondů.

Norma také fondům prodlouží možnost investovat konzervativně i v případech, že tak podle stanov nejsou zaměřeny. Změna má podle důvodové zprávy ochránit peníze klientů před možným kolísáním hodnoty majetku v důchodových fondech.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šlachtu do voleb zmlátí. Přišlo to z nečekaného místa

14:54 Šlachtu do voleb zmlátí. Přišlo to z nečekaného místa

Známá advokátka a politická aktivistka Klára Samková sdílela své postřehy z předvolební kampaně. Bab…