Komentáře ke smrti vojáků chtějí debatu o smyslu afghánské mise

9. 7. 2014 6:08

K otázkám po smyslu zahraniční vojenské mise v Afghánistánu a ke kritické debatě o ní vyzývají komentáře v dnešních českých denících v souvislosti s úmrtím čtyř českých vojáků při sebevražedném atentátu poblíž základny v afghánském Bagrámu. Autoři názorových textů souhlasí s výroky politiků o hrdinství českých vojáků, upozorňují ale na nejisté výsledky vojenského působení NATO v Afghánistánu.

Komentáře ke smrti vojáků chtějí debatu o smyslu afghánské mise
Foto: Hans Štembera
Popisek: V armádním muzeu na Žižkově byla zahájena výstava věnovaná československým vojákům bojujícím u Sokolova a v Afghanistánu

Z vyjádření českých politiků se podle komentáře v Mladé frontě Dnes dalo vyčíst, jak se Česko nechce otočit zády k USA jako vedoucí mocnosti ve spojeneckém úsilí v Afghánistánu, ale bude mu milé, až se čeští vojáci v roce 2016 podle plánu společně s Američany ze země stáhnou. "V zapomenuté, a ano, řekněme to hezky na rovinu, už ztracené válce kdesi na opačné straně světa přišli včera o život čtyři čeští hrdinové. Až se za dva roky spojenci stáhnou z Afghánistánu, budeme se ptát, za co dali vojáci život," napsal komentátor deníku.

Po odeznění smutku bude možné se bez patosu a důkladněji než dosud zabývat českým angažmá ve vzdálené válce, píše se v Lidových novinách. Fráze o boji za demokracii a proti teroru podle deníku není možné brát jako jedinou přípustnou pravdu. "A hlavně vidíme, kam dnes Afghánistán a celý Střední východ směřuje. Přes dobře míněné zásahy Západu - i kvůli nim," shrnuje komentář.

Komentátor upozorňuje na ironii

MF Dnes také upozorňuje na to, že americké ministerstvo zahraničí v očekávání vítězství talibanců v Afghánistánu po odchodu aliančních jednotek nezařazuje radikální islámské hnutí Taliban na seznam teroristických uskupení. "Chápete tu ironii? Ti, co včera zabili čtyři Čechy, vlastně nejsou ani teroristé," podotýká autor komentáře.

Přítomnost českých vojáků v Afghánistánu je potvrzením členství v NATO a tím pojistkou pro Česko, kterou si snad nikdy nebude muset vybrat, píše se v Hospodářských novinách. "Čeští vojáci včera v Afghánistánu zaplatili tu nejvyšší možnou cenu, kterou lze za cokoli, tedy i za pojistku, nabídnout," uzavírá deník svůj komentář.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: adr, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mohl jich zabít ještě mnohem víc! Dusno po vraždách v Ostravě. Odborníci odhalili závažné problémy

6:52 Mohl jich zabít ještě mnohem víc! Dusno po vraždách v Ostravě. Odborníci odhalili závažné problémy

V úterním Duelu Jaromíra Soukupa promluvili bezpečnostní expert Andor Šándor a konzultant izraelské …