Komentátor: Kdyby o lídrovi Ukrajiny rozhodovali Putin a Západ, možná by vybrali právě Porošenka

09.06.2014 12:06

Nepokoji zmítaná Ukrajina má legitimního prezidenta. Komentátor Lidových novin Zbyněk Petráček si klade otázku, jak se svou legitimitou Petro Porošenko naloží a nakolik ji uzná Rusko. Podle něj do jasné podoby budoucí Ukrajiny promluví i otázka ceny plynu.

Komentátor: Kdyby o lídrovi Ukrajiny rozhodovali Putin a Západ, možná by vybrali právě Porošenka
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Nastupující prezident Petro Porošenko děkuje lidu
reklama

„Lze spekulovat, že kdyby o osudu Ukrajiny rozhodoval Putin při jednání s mocnostmi Západu, jako lídr pro Kyjev by z toho vyšel právě někdo takový jako Porošenko, ne-li on sám,“ píše Petráček. Prý i proto, že oligarcha Porošenko není ideově kovaný politický lídr. V jeho prospěch podle komentátora mluví i to, že uznává potřebu Ukrajiny dohodnout se se Západem i s Ruskem.

Porošenko se s Putinem prý shodují na tom, že je třeba zastavit boje na východě Ukrajiny. „Jeho vstřícnost jde tak daleko, že nabízí povstalcům amnestii. Ale pozor: Až když složí zbraně,“ píše Zbyněk Petráček v LN. Amnestii tak podle komentátora nabízí jako velkorysé gesto vítěze, ne jako gesto pod palbou.

Kde je hranice mezi odmítanou federalizací a nabízenou decentralizací?

V komentáři s názvem „Porošenko a co dál" Petráček upozorňuje, že nový ukrajinský prezident nadále trvá na legitimitě vlády v Kyjevě i Krymu jako nedělitelné součásti Ukrajiny. Mlhavější je to prý s jeho vztahem k Rusům na východě. „Porošenko odmítá federalizaci, ale zároveň vyráží do Doněcku s nabídkou míru, používání ruštiny a decentralizace moci. Kde je hranice mezi nepřijatelnou federalizací a nabízenou decentralizací? To samozřejmě neřekne,“ píše Petráček a zdůrazňuje ještě další dimenzi sporu s Ruskem. „Ale možná se to dozvíme ve chvíli, až přijde řeč na cenu plynu při jednání s Gazpromem,“ uzavírá Zbyněk Petráček.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Takto mluvit s Ruskem nemá smysl, ozvalo se z Moskvy. A to ještě netušili, co schválí český  Senát

20:20 Takto mluvit s Ruskem nemá smysl, ozvalo se z Moskvy. A to ještě netušili, co schválí český Senát

Nový ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) dnes ruskému velvyslanci v České republice Alexandru Zm…