Komentátor Korecký odhaduje dopady voleb na fungování vlády. Může to být zajímavé

20. 10. 2014 10:13

Komentátor MF Dnes Miroslav Korecký na základě výsledků komunálních a senátních voleb usuzuje, že žádné zemětřesení česká politická scéna nezaznamenala. Politika se podle něj nyní uzavře do pomyslného papiňáku a bude se dusit ve vlastní šťávě. Co za pokrm vypadne, se prý dozvíme u dalších voleb za dva roky.

Komentátor Korecký odhaduje dopady voleb na fungování vlády. Může to být zajímavé
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volební urna

Korecký míní, že Sobotkovu vládu čekají po podzimních volbách vnitřní přesuny v několika směrech. V první řadě se určitě změní role lidovců v koalici. „Když KDU-ČSL loni do koalice vstupovala, byla oslněna návratem ze záhrobí a v čele měla politické zelenáče. Ti teď mají za sebou už čtvrté úspěšné volby, přičemž se nezdá, že by se nabalující lidovecká koule chtěla zastavit,“ všímá si komentátor. Jestliže nemají lidovci ve svém čele altruisty, musí podle Koreckého Sobotka i Babiš počítat s tím, že skončila doba, kdy jim KDU-ČSL odkývala cokoliv, od vládního programu až po komisi revidující církevní restituce.

Komunální volby také údajně posunuly ještě dál poměr sil mezi dvěma tahouny vlády, ČSSD a ANO, na stranu Andreje Babiše. „A nic na tom nemění ani fakt, že sociální demokraté úspěšně (?) obhájili 10 z 23 senátních mandátů, zatímco ANO získalo jen 4 křesla. Jasná komunální výhra je prostě vyšší politická karta než poměry sil v Senátu,“ myslí si Korecký.

Vládě se prý volbami také poněkud rozmazal nepřítel. Minimálně od jarních evropských voleb to vypadalo, že tahounem opozice je TOP 09, teď se však údajně ukázalo, že partaj mimo Prahu prakticky neexistuje. A naopak, že ODS před hrobníkem zatím stále zdatně utíká.

„Summa summarum: Žádné zemětřesení se den po volbách nekoná, ale podceňovat jejich dlouhodobější vliv na změnu politické mapy by bylo neprozíravé. V každém případě po čtvero volbách během jediného roku a sedmerých během posledních dvou let se teď politika uzavře do pomyslného papiňáku a bude se dusit ve vlastní šťávě. Co za pokrm z hrnce vypadne, se dozvíme u nejbližších voleb, které se – blahodárně – konají až za dva roky,“ shrnuje komentátor MF Dnes.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: luš

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Miloš Zeman ve formě. O Šojdrové řekl věc, kterou se chlubit nebude

22:35 Miloš Zeman ve formě. O Šojdrové řekl věc, kterou se chlubit nebude

Týden s prezidentem na TV Barrandov jako každý čtvrtek přinesl mnoho zajímavých dílčích debat. Zazně…