Komentátor Korecký odhaduje dopady voleb na fungování vlády. Může to být zajímavé

20.10.2014 10:13

Komentátor MF Dnes Miroslav Korecký na základě výsledků komunálních a senátních voleb usuzuje, že žádné zemětřesení česká politická scéna nezaznamenala. Politika se podle něj nyní uzavře do pomyslného papiňáku a bude se dusit ve vlastní šťávě. Co za pokrm vypadne, se prý dozvíme u dalších voleb za dva roky.

Komentátor Korecký odhaduje dopady voleb na fungování vlády. Může to být zajímavé
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volební urna

Korecký míní, že Sobotkovu vládu čekají po podzimních volbách vnitřní přesuny v několika směrech. V první řadě se určitě změní role lidovců v koalici. „Když KDU-ČSL loni do koalice vstupovala, byla oslněna návratem ze záhrobí a v čele měla politické zelenáče. Ti teď mají za sebou už čtvrté úspěšné volby, přičemž se nezdá, že by se nabalující lidovecká koule chtěla zastavit,“ všímá si komentátor. Jestliže nemají lidovci ve svém čele altruisty, musí podle Koreckého Sobotka i Babiš počítat s tím, že skončila doba, kdy jim KDU-ČSL odkývala cokoliv, od vládního programu až po komisi revidující církevní restituce.

Komunální volby také údajně posunuly ještě dál poměr sil mezi dvěma tahouny vlády, ČSSD a ANO, na stranu Andreje Babiše. „A nic na tom nemění ani fakt, že sociální demokraté úspěšně (?) obhájili 10 z 23 senátních mandátů, zatímco ANO získalo jen 4 křesla. Jasná komunální výhra je prostě vyšší politická karta než poměry sil v Senátu,“ myslí si Korecký.

Vládě se prý volbami také poněkud rozmazal nepřítel. Minimálně od jarních evropských voleb to vypadalo, že tahounem opozice je TOP 09, teď se však údajně ukázalo, že partaj mimo Prahu prakticky neexistuje. A naopak, že ODS před hrobníkem zatím stále zdatně utíká.

„Summa summarum: Žádné zemětřesení se den po volbách nekoná, ale podceňovat jejich dlouhodobější vliv na změnu politické mapy by bylo neprozíravé. V každém případě po čtvero volbách během jediného roku a sedmerých během posledních dvou let se teď politika uzavře do pomyslného papiňáku a bude se dusit ve vlastní šťávě. Co za pokrm z hrnce vypadne, se dozvíme u nejbližších voleb, které se – blahodárně – konají až za dva roky,“ shrnuje komentátor MF Dnes.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: luš

Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

Skončí podle vás válka na Ukrajině v roce 2023?

Dělá proto vůbec někdo něco - ano,závisí to hlavně na Rusku a Ukrajině, ale co proto dělají ostatní státy? Asi nejde ukrajinu vyzbrojovt do nekonečna, jednou zdroje dojdou a co bude pak? To podne do spárů Ruska? Snaží se tomu někdo zabránit? Já žádné takové snahy nevidím.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Slibovali, slibovali. Ale pak to s Němci dopadlo jako vždycky. Špatná zpráva pro NATO

14:35 Slibovali, slibovali. Ale pak to s Němci dopadlo jako vždycky. Špatná zpráva pro NATO

Německo podle mluvčího kancléře Olafa Scholze nesplní cíl vydávat 2 % HDP na výdaje na obranu ani v …