Další verzí je podle něj verze imperiální, kdy ruské imperiální zájmy pod rouškou zájmů sovětských nedovolily, aby někdo podkopal pořádky ve sféře vlivu Moskvy. „Třeba tím, že zruší cenzuru a zavede svobodu slova, čímž suverenitu Moskvy nad 'její' částí světa ohrozí,“ uvádí komentátor. Podle něj právě proto Moskva v roce 1968 k nám poslala své vojáky, stejně jako v roce 1956 do Maďarska, v roce 2008 do Gruzie nebo letos na Krym.
Zmiňuje i reformně komunistickou verzi. „Příklad pražského jara, československého reformního komunismu, byl tak dráždivý a inspirativní, že ho Brežněvovo vedení v Kremlu udusilo,“ uvedl komentátor s tím, že jakmile brežněvismus padl, zejména po konci Sovětského svazu, už nelze dál ztotožňovat politiku Moskvy s impériem. „Rusko jen chrání, i v Gruzii či na Ukrajině, své zájmy a sféru vlivu,“ domnívá se Petráček.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam