Komentátor ze Seznamu: Zeman si chce z Fialy udělat Sobotku, hledá hůl

19.11.2021 9:34

Prezident Miloš Zeman by chtěl Petra Fialu (ODS) jmenovat předsedou vlády za týden. Předem předeslal, že jednoho z kandidátů na ministerské posty chce „vetovat“. Jasně tak dal najevo podle čích not se tu má hrát, glosuje dění hlavní komentátor Seznam Zpráv Jan Lipold a dodává: „Zeman chce mít z Fialy Sobotku. Hledá hůl.“

Komentátor ze Seznamu: Zeman si chce z Fialy udělat Sobotku, hledá hůl
Foto: Screen TN.cz
Popisek: Prezident Miloš Zeman v rozhovoru s Reyem Korantengem

Rozhovoru televize Nova s prezidentem Milošem Zemanem v Ústřední vojenské nemocnici, kde pobývá kvůli oficiálně neznámé diagnóze, scházela podle Lipolda jedna důležitá rekvizita, a sice „hůl na premiéra“. „Ano, jako by tomu chyběla ještě ta hůl, kterou mával na Bohuslava Sobotku před čtyřmi lety na Hradě,“ píše ve svém komentáři.

Původní zdroj ZDE

„Zeman si Fialu zkouší namodelovat jako druhého Sobotku,“ reaguje tak na Zemanovo středeční vyjádření, že jednoho ministra ‚vetuje‘, k čemuž bude mít důvody, ‚přes které nejede vlak. „Tak přímočarý vzkaz, podle čích not se tu má hrát, snad nedostal na začátku svého premiérství – když předtím ustál lánský puč – ani Sobotka. A to Fiala ještě ani nebyl jmenován,“ dodává šéfkomentátor.

Miloš Zeman se pokouší oprášit svou oblíbenou hru na politickou dominanci a politickou submisivitu, díky které úspěšně ovládal předchozí premiéry. „Snaží se být ne mentorem premiérů, ale rovnou alternativním premiérem, jakýmsi nadpremiérem,“ pokračuje Lipold.

Pokud má být předmětem „veta“ pirát navržený na ministra zahraničí Jan Lipavský a Fiala Lipavského obětuje, pak vláda podle Lipolda „přistoupí na Zemanova mimoústavní pravidla hry a přijme nesprávné rozdělení rolí mezi prezidentem a premiérem“.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Miloš Zeman byl položen dotaz

420 milionů - na co?

Dobrý den, na co potřebujete takový rozpočet, když už téměř ani necestujete, navíc je tu krize? Nezasloužili by si peníze spíš lidi než pár vyvolených?Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bez solárů nové budovy nebudou. Další plán EU proti Putinovi. Opět šlo přes TOP 09

22:22 Bez solárů nové budovy nebudou. Další plán EU proti Putinovi. Opět šlo přes TOP 09

Evropská komise dnes představila plán zvaný REPowerEU, který je reakcí na těžkosti a narušení globál…