Komunista Černý to na kraji schytal za zločiny KSČ. Začal se omlouvat

19.11.2012 18:33

REPORTÁŽ Dnešním dnem byla definitivně stvrzena společná rudo-oranžová koalice, která následující čtyři roky povede Olomoucký kraj. Ačkoliv se ještě někteří opoziční zastupitelé snažili toto rozhodnutí zvrátit, bylo to marné. Dosáhli tak alespoň omluvy komunistického poslance za zločiny před listopadem 1989.

Komunista Černý to na kraji schytal za zločiny KSČ. Začal se omlouvat
Foto: repro ČT
Popisek: Poslanec KSČM za Olomoucký kraj Alexander Černý
reklama

Dva dny po výročí událostí 17. listopadu se v Olomouci uskutečnilo ustavující jednání zastupitelstva Olomouckého kraje. Žádné překvapení se nekonalo. Plánovaný tichý protest proti tomu, aby ve vedení kraje usedli komunisté, byl tichý doslova. Do jednacího sálu totiž dorazilo jen několik málo občanů z řad převážně sympatizantů ČSSD nebo KSČM. Žádné černé stuhy na prsou, žádné černé vlajky, ani zapálené svíčky, jak původně odpůrci rudo-oranžové koalice na Facebooku avizovali, nebyly k vidění.

Hejtmanem byl zvolen Jiří Rozbořil

Hlasování tedy proběhlo tak, jak bylo předjednáno v koaliční smlouvě. Hejtmanem se stal podle očekávání sociální demokrat Jiří Rozbořil. Prvním náměstkem byl pak zvolen jeho stranický kolega Alois Mačák, který bude mít znovu na starosti dopravu. Komunisty na místech hejtmanových náměstků zastupuje Zdeněk Švec (bezpartijní), pod kterého spadá školství, a Michal Symerský, v jehož kompetenci bude regionální rozvoj, životní prostředí, zemědělství či majetek.

Chalánková: Dosud se neomluvili a mají být v radě?

Ještě předtím, než začalo hlasování o budoucím hejtmanovi a radě, přihlásila se o slovo poslankyně a opoziční zastupitelka za TOP 09 Jitka Chalánková. „Je nešťastné, že se k moci dostává strana, která se do dnešního dne neomluvila za zločiny, které páchala proti vlastním spoluobčanům v padesátých letech. Je alarmující, že této straně má být svěřen resort školství a mládeže," řekla Chalánková.

Jurečka: Výsměch obětem komunismu

Po ní hovořil místopředseda KDU- ČSL Marian Jurečka. „Je smutný fakt, že sociální demokracie se pro tuto koalici sama a svobodně rozhodla, byť měla možnost utvořit koalici nekomunistickou. Vznik této koalice považuji za výsměch všem obětem komunismu, z nichž 348 bylo popraveno, 4 500 odsouzených zemřelo ve věznicích, velmi často na následky mučení. Dalších 327 zemřelo při překročení státní hranice a čtvrt milionu lidí bylo nespravedlivě odsouzeno,“ připomněl komunistické zločiny lídr opoziční Koalice pro Olomoucký kraj společně se starosty.

Tesařík: Je velmi lehké kopat ideologické příkopy

Na tato slova pak reagoval dosavadní hejtman Olomouckého kraje Martin Tesařík (ČSSD). „Je velmi lehké vykopat ideologické příkopy. O to složitěji se potom hledá společný konsensus. Přál bych si, abyste na dalších jednáních hledali společnou cestu k praktickým řešením problémů našeho kraje," vyzval zastupitele končící hejtman a znovuzvolený zastupitel kraje.

Záleská: Odpovědnost nese jen ČSSD

Poté hovořila k přítomným také zvolená zastupitelka za ODS Markéta Záleská. „Byla jsem aktivním účastníkem listopadových dní a bojovala za konec vlády jedné strany. Byla jsem dokonce zadržena. O to více mě děsí návrat komunistů k moci, za což nese odpovědnost jen a jen ČSSD. Je zarážející, že toto sociální demokraté, kteří byli komunisty v minulosti perzekuováni, dopouštějí. Budeme kontrolovat každý krok této nové vlády,“ uvedla Záleská s tím, že podpořit tuto koalici považuje za nezodpovědné a nebezpečné.

Rozbořil: Respektovali jsme volby

Chvíli nato byl zvolen hejtmanem Jiří Rozbořil, který vysvětlil důvody vzniku rudo-oranžové koalice. „Občané této republiky rozhodli v demokratických volbách. Projevili svoji nespokojenost vůči Nečasově vládě. Strašení o návratu komunistů po 23 letech se mi nezdá zrovna fér, zvlášť když bylo tisíce příležitostí, aby tady komunistická strana nebyla. Ale ona tady je a my ji musíme demokraticky respektovat," sdělil nový hejtman s tím, že jeho strana brala též v potaz výsledky voleb, ve kterých komunisté skončili za ČSSD jako druzí, a proto tedy počty mandátů odrážejí i podobu koaliční dohody.

Černý se omluvil za zločiny komunismu

Podle lídra komunistů v kraji a poslance Alexandera Černého výsledek krajských voleb ovlivnila především celostátní politika a nálada občanů, kteří volili KSČM jako alternativu k vládním stranám. Černý se pak znovu omluvil za zločiny před rokem 1989. „Už v roce 1990 na sjezdu KSČM a od té doby nepočítaně, se všichni vedoucí představitelé KSČM omluvili svým občanům za všechno, co bylo napácháno v uplynulých desetiletích. Nicméně omlouvám se znovu za všechna tato příkoří a pevně věřím, že se k podobným excesům už nikdo nikdy nesníží. Pevně věřím také v to, že čas pomůže těm, kteří byli takto krutě postiženi, v tom, aby tyto ohromné zločiny dokázali překonat,“ vyjádřil lítost nad událostmi před rokem 1989 Černý.

V pětapadesátičlenném zastupitelstvu mají sociální demokraté 19 křesel, KSČM 16, Koalice pro Olomoucký kraj společně se starosty 8. Stejný počet mandátů získala i ODS. TOP 09 má 4 křesla. 

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Petr Kupka
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jsme ocas, budeme mlčet? 500 miliard pro EU: Silná věta Merkelové. Vážné výpočty, temný odhad

22:10 Jsme ocas, budeme mlčet? 500 miliard pro EU: Silná věta Merkelové. Vážné výpočty, temný odhad

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron navrhují unijní záchranný…