Komunisté a jejich voliči nevymírají. Je to zcela naopak! Ekonomka Šichtařová přináší důkazy

26.07.2019 15:54

Krátce po sametové revoluci se říkalo, že není třeba komunistickou stranu zakazovat, protože lidé dobře vědí, co jsou komunisté zač, co za 40 let své vlády v této zemi napáchali za zvěrstva, a pokud je někdo volil i navzdory tomu, tak se spoléhalo na to, že tito voliči vymřou. Ekonomka Markéta Šichtařová však tvrdí, že komunisti nevymřeli, jen převlékli kabáty. Dnes si prý říkají piráti, zelení nebo liberální demokraté.

Komunisté a jejich voliči nevymírají. Je to zcela naopak! Ekonomka Šichtařová přináší důkazy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonomka Markéta Šichtařová
reklama

Před třiceti lety lidé věřili, že si budou všichni pamatovat, co všechno mají komunisté na svědomí, a nebudou je volit. A pokud je přece jen někdo volit bude, půjde o stárnoucí voliče i stárnoucí členy strany, kteří jednoho dne opustí tento svět. Personální základna komunistů tak zmizí.

„Jenomže komunisti a socialisti nevymřeli. Naše tehdejší logika selhala. A nejenže tu stále jsou – jsou zase silnější. Většina z nich si ale už dávno neříká komunisté. Říkají si zelení, piráti či jednoduše levicoví liberálové. Jejich ideologie má však v jádru stejné rysy, byť už v mnohem modernějším hávu,“ napsala Šichtařová na blogu iDNES.cz.

Anketa

Chcete, aby byl prezident Zeman sesazen z funkce?

9%
91%
hlasovalo: 34992 lidí
„Mladí komunisté v zelených či černých barvách už (většinou) nemluví o znárodňování, mluví „jen“ o zákazech a sdílení. Celkem logicky. Ekonomika dneška už není založená na zemědělství jako před 100 lety, ale na službách. Nemá proto smysl mluvit o kolektivizaci polí, má smysl mluvit o kolektivizaci neboli sdílení služeb. Rozorávání remízků nahradily sdílené kolobrndy. Filozofie v pozadí je stejná,“ pokračovala nesmlouvavě.

Svoboda jednotlivce je prý těmto lidem cizí. Věří v sílu komunity, na kterou ostatně odkazuje i pojem komunismus. Především mladí lidé prý volí komunisty proto, že ze svobody mají strach. Podle Šichtařové nejsou ochotni nést odpovědnost za své činy, která je se svobodou neodmyslitelně spojená.

A současná šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová se předsedkyní tohoto tělesa stala i díky tomu, že moderním socialistům v různých barvách naslibovala hory doly. Ekonomka má proto velké obavy z toho, s čím nová Evropská komise a nový Evropský parlament přijdou. Už dnes se EU snaží regulovat kdeco a Šichtařová v pozadí opět cítí komunisty, kteří spoléhali na centrálně plánovanou ekonomiku. Jak se ukázalo, nefungovala, ale lidé i tak věří, že regulace spalovacích motorů, zemědělské produkce a kdovíčeho všeho dalšího bude prospěšná

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Magda Vášáryová bije na poplach. Se Slovenskem to je prý zlé, sektáři ve vládě. Hrozba papežovi, útlak žen

17:30 Magda Vášáryová bije na poplach. Se Slovenskem to je prý zlé, sektáři ve vládě. Hrozba papežovi, útlak žen

Slovenský parlament nepřijal historicky poprvé zprávu o dodržování lidských práv od ombudsmanky Mari…