Komunisté budou až do úterka hlasovat, co dál s vládou

1. 4. 2021 15:53

O další toleranci menšinové vlády ANO a ČSSD bude do úterý 7. dubna hlasovat Ústřední výbor KSČM. Vedení povede dohodovací řízení.

Komunisté budou až do úterka hlasovat, co dál s vládou
Foto: Repro ČT
Popisek: Místopředseda Sněmovny Vojtěch Filip (KSČM) v Událostech komentářích
reklama

„Bylo přijato usnesení, kterým výkonný výbor pověřil skupinu Stanislav Grospič, Pavel Kováčik a já, abychom jednali v dohadovacím řízení s hnutím ANO o naplňování dohody o toleranci, s tím, že jsou neplněny od července loňského roku některé body, které vedou k tomu, že KSČM, tak jak jsem informoval, ztrácí důvěru ve schopnost hnutí ANO jako vládnoucí politické strany splnit tu dohodu, kterou jsme uzavřeli,“ začal předseda KSČM Vojtěch Filip.

„Hodnotili jsme to podle jednotlivých důvodů. Souhlasíme s tím, že se plní trvalý růst minimální mzdy, valorizace důchodů, plní se i ochrana přírodních zdrojů před zcizením do zahraničních rukou, žel už se neplní a nepředpokládáme, že by toho bylo schopno, zvýšení podílu veřejného sektoru hospodaření s vodou, ta podmínka se plní jenom zčásti. Zatím, i když byly učiněny kroky, které se týkají ochrany, ústavní ochrany vody, tak zatím to není prioritou vlády a budeme o tom dál jednat. Co se neplní, to je zabránění růstu cen bydlení, podpora výstavby obecních bytů. Jednáme teď o stavebním zákonu, o jeho urychlení, ale vidíte, v jakém jsme stadiu, ve druhém čtení, a máme obavu, že se do konce volebního období tato část nepodaří splnit,“ míní Filip.

„Splněno je zatím udržení kvalitní a dostupné zdravotní péče bez zvyšování spoluúčasti pacientů a dál jsme nespokojeni, jak se vyvíjí jednání o dovolené pro zaměstnance. Víme, že je to ve čtvrtém čtení, ten zákoník práce, ale ta blokace a její překonání zatím zajištěno není. Zcela nesplněna je podmínka, o které jsem hovořil už minule, po tom hodnocení druhého pololetí roku 2020, a to je sloučení zdravotních pojišťoven Ministerstva vnitra, Ministerstva obrany. Nedošlo ke sloučení obou zdravotních pojišťoven a vzhledem k tomu, že už jsme v dubnu letošního roku, nemáme zajištěno, že k tomu, k té fúzi dojde,“ dodal Filip. 

„Pokud jde o státní rozpočet a ten převod – nejde o žádné vrácení – těch pět miliard korun Ministerstvu obrany, tak připomínám, že státní rozpočet v té druhé verzi, která byla schvalována, nepředpokládá jiné prostředky pro Ministerstvo obrany než 75 miliard. Každý si můžete najít státní rozpočet v té novelizované verzi a ten převod těch pěti miliard není odůvodněný, a je to tedy tato podmínka, se kterou jsme vyjednávali státní rozpočet s hnutím ANO, a splněna není,“ dodal Filip. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Neuvěřitelný.“ Kroupa diskredituje všechny novináře, míní Kořanová. Udeřila i na opozici, kvůli ČT

17:52 „Neuvěřitelný.“ Kroupa diskredituje všechny novináře, míní Kořanová. Udeřila i na opozici, kvůli ČT

Hostem pořadu X Talk na XTV u moderátora Luboše Xavera Veselého byla poslankyně za vládní hnutí ANO …