Komunistický hejtman: Je mi úplně jedno, jestli je někdo bílý, černý, nebo žlutý

16.01.2014 10:37 | Zprávy

S prvním komunistickým hejtmanem České republiky Oldřichem Bubeníčkem jsme hovořili nejen o výsledku předčasných voleb, ale i o novém občanském zákoníku a neopomněli jsme ani aktuální krajská témata: prolomení těžebních limitů, problém s nepřizpůsobivými a samozřejmě kauzu, v rámci které čelí 28 zastupitelů z kraje trestnímu oznámení.

Komunistický hejtman: Je mi úplně jedno, jestli je někdo bílý, černý, nebo žlutý
Foto: Redakce
Popisek: hejtman Bubeníček (KSČM)

Poslední volby přinesly dvě překvapivé události, silný mandát Babišova ANO a překvapivý zisk Okamurova Úsvitu. Jak si vysvětlujete tyto dvě věci a stále silný potenciál KSČM?

Poslední volby jasně ukázaly, že občané - voliči ztratili důvěru vůči zaběhlým velkým stranám, které utvářely politiku státu v uplynulých letech. Není se čemu divit, nepopulární a často špatně vysvětlené šetření na jedné straně, na druhé straně miliardy investované do pochybných projektů typu IZIP či sKarty. Je logické, že voliči hledají alternativy a nacházejí je buď u stran, které mají stabilní a jasně definovaný sociální program, jako je KSČM, nebo u nově vzniklých subjektů, které nalákají na líbivá hesla. Už minule jsme se ale spálili s VV a ani dnes mi nepřipadají nové strany a hnutí příliš čitelné.

Často se také v souvislosti s podnikatelem, politikem a mediálním magnátem Andrejem Babišem objevují obavy ze střetu zájmů. Sdílíte je?

Pokud se podnikatel ovlivňující velkou část trhu v České republice pustí do politiky, logicky to přináší obavy. Samozřejmě se ptáme, o co mu vlastně jde a zda nebude chtít upřednostnit své zájmy a obchody. Na druhou stranu voliči mu v demokratických volbách dali své hlasy a důvěru. Nyní je jen na něm, jak se s tím vypořádá, zda prokáže, že obavy ze střetu zájmů byly liché a že důvěru nezklame.

KSČM chtěla odložit účinnost občanského zákoníku, což se nepodařilo. Jak ale na nový občanský zákoník nahlížíte? Jste spokojen s novým zněním občanského zákoníku?

Uznávám, že příprava tak komplexního a složitého zákona, jako je občanský zákoník, je jistě nesmírně náročná. Přestože už trvala velmi dlouho, nejsem zastáncem řešení protlačených silou, která přitom vzbuzují kontroverzní názory a postoje. Očekávám, že platnost nového občanského zákoníku s sebou přinese komplikace a nejasnosti. Také ale doufám, že sporná místa budou rychle upravena novelizací.

Byť se doposud kraj stavěl proti prolomení limitů těžby z roku 1991, nyní jste již opačného názoru a jste pro pokračování těžby hnědého uhlí za limity kvůli zachování stovek pracovních míst. Domníváte se, že s prolomením uspějete u budoucí vlády? Současná vláda se totiž staví proti prolomení těžebních limitů.

Pozval jsem všechny poslance zvolené za Ústecký kraj k jednání na krajský úřad a možnost prolomení limitů byla samozřejmě jedním z diskutovaných témat. Samozřejmě jsme v tomto nenašli naprostou shodu, ale myslím, že si všichni uvědomují, že otázka pokračování těžby uhlí je na stole, mělo by se jednat o odborné téma a je nutné o něm rozhodnout. Můj názor je, že těžba by měla pokračovat za vypořádání těžařů se všemi zúčastněnými. V opačném případě hrozí ztráta tisíců pracovních míst v regionu, který se už nyní pohybuje na chvostu žebříčků nezaměstnanosti. Otázka těžby uhlí je ovšem komplexnější a musí být v souladu se surovinovou politikou státu. Proto by si zasloužil novelizaci horní zákon, ale také Státní energetická koncepce, a to budou stěžejní úkoly pro tuto vládu.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Kateřina Synková

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

válka

Fakt si myslíte, že NATO, což jsme i my, chce válku s Ruskem? Máte proto nějaké důkazy? A myslíte si, že i Ukrajina chtěla válku s Ruskem? Podle mě jediný, kdo chce válku a začalo jí, je Rusko, které by evidentně chtělo obnovit i svůj vliv v Evropě po druhé světové válce.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fialův šašek.“ Po prohře ve volbách se řeší útok vlády na „zombíky“

4:46 „Fialův šašek.“ Po prohře ve volbách se řeší útok vlády na „zombíky“

Na Úřadu vlády se ujal práce plukovník Otakar Foltýn, který má zodpovídat za strategickou komunikaci…