Koncert v Lucerně připomene nedožité osmdesátiny Václava Havla

15. 10. 2016 6:18

Velký koncert v pražské Lucerně připomene dnes večer nedožité osmdesátiny dramatika a prvního českého prezidenta Václava Havla. Přijde mu k nim blahopřát 80 osobností veřejného a kulturního života, spřízněných muzikantů i Havlových přátel. Vyvrcholí tak projekt Havel@80, jímž si Knihovna Václava Havla po celý rok připomíná prezidentovo nedožité jubileum.

Koncert v Lucerně připomene nedožité osmdesátiny Václava Havla
Foto: František Dostál
Popisek: Václav Havel - výřez

Programu, který vedle koncertu zahrnuje i projekce a výstavu, by se měli zúčastnit třeba prezidentův bratr Ivan Havel, ředitel pořádající knihovny Michael Žantovský, někdejší disident a pozdější politik Alexandr Vondra, někdejší Havlův kancléř a dnes poslanec Karel Schwarzenberg, kapela The Plastic People of the Universe či spisovatelé Jáchym Topol a Vlastimil Třešňák.

Hudební program se odehraje na čtyřech pódiích. V malém kinosále a v kavárně jsou připraveny filmové projekce. Večer zahájí v 17:00 otevření výstavy Hele, Havel!, sestavených ze snímků pořízených amatérskými fotografy, které Havlova knihovna získala na základě veřejné výzvy. Za šest měsíců do ní téměř 200 autorů přispělo více než 1300 snímky.

Česko i lidé v zahraničí si počátkem října připomněli Havlovy nedožité 80. narozeniny, na 18. prosinec pak připadne páté výročí jeho úmrtí. Jubileum se zatím podle komentátorů neslo jen ve vzpomínání na muže, který stál u přerodu země v demokratický stát a na úvahy o tom, zda osobnost jeho politického směřování a uvažování české politice dnes chybí, či ne. Skutečně kritické zhodnocení Havlova působení především v politice ještě nepřišlo. Aspirovat na ně může mezinárodní a mezioborová konference, kterou na 15. a 16. prosince připravuje Akademie věd.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Je to jinak! Babišovi se nejdřív zvedl žaludek a pak začal pátrat. A teď přiznal...

22:25 Je to jinak! Babišovi se nejdřív zvedl žaludek a pak začal pátrat. A teď přiznal...

Premiér Andrej Babiš se ve své týdenním hlášení „Čau lidi“ rozepsal o dnešním tragickém požáru domov…