Končí veletrh obranného průmyslu v Brně. Vojenský analytik Koller přidává tato slova

2. 6. 2017 16:10

V Brně se chýlí k závěru veletrh obranného průmyslu IDET 2017. Až do pátku si návštěvníci mohou prohlédnout různé zbraně, bojovou techniku i všemožné vybavení. Letos je k vidění obzvláště velké množství různých vozidel. Můžeme konstatovat, že IDET po řadě let opět ztěžknul.

Končí veletrh obranného průmyslu v Brně. Vojenský analytik Koller přidává tato slova
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martin Koller
reklama

Vystavovatelé odpovídají především na požadavky AČR z hlediska obměny bojových vozidel pěchoty, terénních automobilů a vozidel pro speciální jednotky. Oproti minulým ročníkům lze letošní IDET hodnotit jako výrazně zajímavější. V posledních ročnících zachraňovala situaci především AČR, která pokrývala značnou část výstavní plochy. V letošním roce převažují soukromí výrobci jak domácí, tak zahraniční. Dominantní je především konsorcium CSG, které působí u nás i na Slovensku, jedná se o 17 firem, které mají jak vojenský, tak civilní program.

Nepřehlédnutelným prvkem tohoto ročníku je velký počet obrněných vozidel. Nejtěžší z nich je modernizovaný tank T-72 Scarab od společnosti Excalibur Army. Z hlediska nabídky bojových vozidel pěchoty se na IDETu objevil nový typ Bundeswehru Puma společnosti PSM, který je nejdražší ve své kategorii, a byla k vidění i jeho zlevněná exportní verze Lynx na podvozku BP Marder konsorcia Rheinmetall. Ve spolupráci s CSG prezentuje svůj typ ASCOD 35 nadnárodní konsorcium CSG. Konsorcium Bae Systems přivezlo dvě verze vozidla CV90 s kanony ráže 30 a 40 mm.

Kromě pásových BVP je možné vidět řadu kolových obrněných vozidel. Největší je Titus 6x6 prezentovaný společností CSG, která vystavuje rovněž typ T-kAT 4x4. K novinkám na IDETu patří rovněž francouzská obrněná vozidla Sherpa 4x4 a ACMAT 4x4. Česká zbrojovka VOP CZ prezentuje vozidlo Nimr ve verzi Ajban 4x4.

Z hlediska vozidel pro speciální jednotky je hlavní novinkou typ Perun ST od české společnosti SVOS a druhý Nimr verze RIV.

Mezi nabídku terénních vozidel pro náhradu typů Land Rover Defender a UAZ patří na IDETu například Toyota Hylux prezentovaná společností MPI, nebo Jeep J8 společnosti STV.

Další žhavou novinkou je BM-2o1 MT 4x4 společnosti Excalibur využívající podvozek Tatra a jeho známější, ale na IDETu dosud neprezentovaná, verze RM-70 Vampire 4D. K novinkám patří rovněž zbraňové stanice Samson od izraelského konsorcia Rafael, které vystavuje rovněž řadu typů řízených střel.

Na IDETu se nevyskytuje pouze kolová a pásová obrněná i neobrněná technika. Vyplatí se zhlédnout stánky našeho světoznámého výrobce, České zbrojovky z Uherského Brodu, kde se poprvé objeví na veřejnosti útočná puška BREN II. Rozsáhlá je rovněž prezentace Meopty, předního výrobce optiky a optoelektronik, s novými sestavami přístrojů pro útočné i odstřelovačské pušky. Závěrem musíme připomenout, že spolu s veletrhem IDET se konají veletrhy PYROS a ISET zaměřené na hasičskou a bezpečnostní techniku.

Autoři textu: Martin Koller a Filip Klasna

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Martin Koller
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Roman Šmucler byl u řešení viru. A promlouvá: Hamáček a špatný rádce. Co padlo o rouškách. Prymula, jiní a zmatek

4:44 Roman Šmucler byl u řešení viru. A promlouvá: Hamáček a špatný rádce. Co padlo o rouškách. Prymula, jiní a zmatek

ROZHOVOR Podle prezidenta České stomatologické komory Romana Šmuclera byl ministr vnitra Jan Hamáček…