Konec. Donald J. Trump típnul žílu neziskovkám, které měl rád Clinton

24. 1. 2017 7:54

Donald Trump hned od začátku naznačil, že se při tvorbě své domácí i zahraniční politiky bude řídit pouze svým svědomím a přesvědčením, a nikoli tím, co by si přáli jeho kritici v médiích a neziskových organizacích. Aktuálně Trump vydal nařízení, podle kterého se zakazuje financování z vládního rozpočtu těch neziskových organizací, které působí ve prospěch potratů.

Konec. Donald J. Trump típnul žílu neziskovkám, které měl rád Clinton
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Donald Trump
reklama

V sobotu protestovalo ve Washingtonu více než půl milionu lidí v rámci pochodu za práva žen. Ti vedle protestů proti 45. prezidentu Spojených států požadovali, aby se Trumpova administrativa postavila shovívavě k potratům. Včera, tedy jen o dva dny později, však Donald Trump podepsal nařízení, podle kterého se zakazuje financování neziskových organizací, jež poskytují poradenství či přímo pomáhají ženám k potratu.

Ve světle kroků republikánských prezidentů v posledních třech dekádách od dob Ronalda Reagana však Trumpův krok není až takovým překvapením. Jako první toto opatření, kterému se říká Mexico City Policy, uvedl do praxe právě Reagan v roce 1984. Při nástupu do prezidentské funkce v roce 1993 jeho rozhodnutí potom zvrátil demokrat Bill Clinton. A stejně tak se osud „Mexico City Policy“ odvíjel i v následujících letech podle toho, jestli v Bílém domě sedí demokrat, nebo republikán.

V případě rozhodnutí Trumpa se dalo čekat, že reakce neziskových organizací na sebe nenechají dlouho čekat. Jako první se ozvala nátlaková skupina NARAL Pro-Choice America. „Jen dva dny po historickém pochodu za práva žen zavádí Trump do praxe krok, prostřednictvím kterého svazuje ruce zdravotníkům na úkor zdraví a bezpečí pacientů. Prezident tak provedl naráz dvě své nejoblíbenější věci. Umlčel své kritiky a omezil ženská práva.“

Anketa

Je Donald J. Trump nemístně zlý a hrubý na novináře?

1%
hlasovalo: 10319 lidí

Trump se tak svým rozhodnutím přihlásil nejenom k politice Ronalda Reagana, ke kterému je občas svými příznivci přirovnáván, ale reagoval také nepřímo na amerického filantropa maďarského původu George Sorose. Ten patří k největším kritikům Trumpa a vedle „své“ nadace Open Society Foundation také financuje nevládní neziskové organizace po celém světě. Jím financované projekty se obvykle věnují boji za práva sexuálních menšin, etnických menšin a právě ženským právům, tedy mimo jiné i potratům.

Jak se podařilo vypátrat serveru Newsbusters, na seznamu partnerských subjektů pochodu za ženská práva figuruje asi třetina, kterým v posledních letech Soros poslal peníze. Mezi lety 2000 až 2014 to bylo přibližně 90 milionů dolarů. Třetina z této částky šla do vlivné lidskoprávní organizace Human Rights Watch, dalších 21 milionů obdržela skupina Planned Parenthood (plánované rodičovství, pozn. redakce). Soros mj. „poslal“ i 350 000 dolarů výše zmíněné skupině NARAL Pro-Choide America, která nyní mezi prvními reagovala na Trumpovo rozhodnutí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Josef Provazník
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rasová válka v USA: Trump udeřil. A mrtvý černoch? S ním to prý bylo všelijak

7:34 Rasová válka v USA: Trump udeřil. A mrtvý černoch? S ním to prý bylo všelijak

Protesty, rabování a zařazení organizace ANTIFA na seznam teroristických organizací. To vše zřejmě z…