Konec Minářova hnutí: Z účtu odešlo skoro šest milionů, pak zavřeli krám

04.04.2021 8:21

Hnutí Lidé PRO, jehož vznik v prosinci oznámil bývalý předseda spolku Milion chvilek Mikuláš Minář a s nímž chtěl kandidovat do sněmovních voleb, kvůli nedostatečné podpoře ze strany veřejnosti v březnu na Minářovo přání skončilo. Za dobu své existence ale vybralo nemalou částku 5,8 milionu korun, po které se zaprášilo. Na transparentním účtu zůstalo něco přes 60 tisíc. Podle poznámek v otevřeném účtu šly peníze na kampaň a na mzdy, informují Novinky.

Konec Minářova hnutí: Z účtu odešlo skoro šest milionů, pak zavřeli krám
Foto: Hans Štembera
Popisek: Mikuláš Minář
reklama

Anketa

Přivolali byste policii na shlukující se a popíjející spoluobčany?

30%
70%
hlasovalo: 12808 lidí

Spolek Lidé PRO na webu vybízel sympatizanty k pravidelné i jednorázové finanční podpoře. Mnoho lidí jej vyslyšelo a posílalo stokorunové i tisícikorunové částky. Peníze na projekt Minář vybíral od 23. října. Ke 24. březnu, kdy oznámil, že hnutí končí, zůstalo na účtu z vybraných 5,8 milionu korun přes 60 tisíc korun.

Účet, na který se peníze posílaly, nepatří hnutí Lidé PRO registrovanému na ministerstvu vnitra až loni v prosinci, ale spolku Pro ČR, z. s., jemuž Minář předsedá a má podle stanov právo nakládat s veškerým jeho majetkem podle svého uvážení.

„Ukončení a finanční vypořádání projektu řeší Mikuláš Minář, obraťte se na něj,“ odkázal Právo bývalý šéf Transparency International David Ondráčka, který s Minářem na projektu spolupracoval a byl jednou z hlavních tváří. Minář se po dotazu Práva, kde finance nechal, zdržel odpovědi.

  • Původní zdroj ZDE

Minář se rozhodl projekt Lidé PRO ukončit, protože se mu nepodařilo splnit vytyčený cíl pro kandidaturu do říjnových sněmovních voleb, a sice nasbírat půl milionu podpisů. „Nebudeme tříštit politické spektrum další malou stranou. Odstupujeme a podpoříme opoziční demokratické strany,“ prohlásil Minář.

Pár dnů před tímto prohlášením přitom odčerpal z transparentního účtu půl milionu korun s poznámkou „Provoz, mzdy, příprava a vedení kampaně březen 2021“. V únoru z účtu odešlo 1,5 milionu korun s popisem „Provoz, mzdy, příprava a vedení kampaně leden-únor 2021 + kompletní vývoj a údržba webu říjen 2020–únor 2021 + mailing říjen 2020–únor 2021“.

V lednu se z účtu odepsalo 1,5 milionu korun s popiskem „Provoz, mzdy, příprava a vedení kampaně ke sběru podpisů říjen–prosinec 2020“. V prosinci byl odečten milion korun na „Přípravu startu referenda o půl milionu podpisů. Práce týmu, web, video, produkční práce, propagační materiály…“. Statisícové sumy byly z účtu s dovětkem „převod mezi účty“.

Za co spolek utratil peníze, které vybral od lidí na volební kampaň, kterou neuskutečnil, ttedy není jasné. Facebook mu podle dat, která tato sociální síť zveřejňuje, spravuje 16 lidí. Za placenou reklamu ale podle stejných dat utratil jen 530.715 Kč.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mlátí řidiče, zapalují auta. Všechno jinak. Čech z Izraele: Co vám neukazují

19:57 Mlátí řidiče, zapalují auta. Všechno jinak. Čech z Izraele: Co vám neukazují

Zápalné bomby a rakety. Hoří auta i synagogy, počet mrtvých roste. Jako každodenní realitu, kterou m…