Konec české politiky? Nakažený Hlubuček pobíhal po Sněmovně. A další jinde po Praze

17.06.2020 12:26 | Zprávy

Náměstek primátora Prahy Petr Hlubuček (STAN) je pozitivní na nemoc COVID-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru. Nyní je izolován a na pozorování. V pondělí si naměřil zvýšenou teplotu 37,8 stupně a následně vyhledal lékaře a šel na testy. Hygiena bude kontaktovat všechny, kteří se s ním setkali. Hlubuček potvrdil informaci v úterý večer na svém twitterovém profilu. Hlubuček se v pondělí účastnil několikahodinového jednání městské rady.

Konec české politiky? Nakažený Hlubuček pobíhal po Sněmovně. A další jinde po Praze
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Hlubuček

Jak píše server Novinky.cz, prokázaná nákaza rozbouřila vody pražské i celostátní politiky. Do karantény museli kvůli Hlubučkově nákaze zamířit poslanec Patrik Nacher (ANO) i Jan Čižinský (KDU-ČSL). A ve Sněmovně podle serveru panuje „divná“ panika. Oba byli v dolní komoře v pondělí. Kromě těchto dvou poslanců se měli s Hlubučkem setkat například předseda klubu Spojené síly pro Prahu Jiří Pospíšil či Alexandra Udženija z ODS. Během dnešního dne by mělo jít na testy asi 40 lidí. 

„Jsem v karanténě jako všichni ostatní členové rady. Hned, jak jsem se o tom dozvěděl, informoval jsem všechny, se kterými jsem byl v kontaktu, a informaci jsem poslal i poslancům. O době testu zatím nemám informaci,“ napsal Novinkám Čižinský.

Podle zdroje z poslaneckého klubu ANO, jehož členem je i Nacher, jsou poslanci nervózní. „Vznikla tady taková divná panika a každý, kdo se setkal s někým, kdo se setkal s Hlubučkem, má trochu strach,“ uvedl zdroj. Podle předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka je situace riziková. Poslance vyzval, aby nosili roušky. 

O dalších krocích rozhodují hygienici. Vedení města následně rozhodne o osudu jednání zastupitelů naplánovaného na čtvrtek. Podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) se nyní prověřuje možnost organizace čtvrtečního zastupitelstva on-line.

„Rady jsme dělali v průběhu nouzového stavu on-line, ale bohužel po jeho ukončení si vynutili koaliční partneři opět osobní účast na jednání. Proto teď jdeme všichni do karantény. Prověřujeme nyní možnost organizace on-line celého čtvrtečního zastupitelstva, což je však podstatně složitější než on-line jednání rady. Je tam navíc jmenovité hlasování, přenos videa pro veřejnost, možná vystoupení občanů a další specifika,“ uvedl primátor.

Hlubuček uvedl, že se v pondělí během dne přestal cítit dobře. „Večer jsem si pak naměřil teplotu 37,8 stupně Celsia. Protože jsem se chtěl zachovat správně, zrušil jsem dnes (v úterý) pro jistotu svůj program, zůstal doma a nechal se testovat. Mé obavy se bohužel naplnily, před malou chvílí mi byl potvrzen pozitivní test na COVID-19,“ napsal Hlubuček na sociálních sítích v úterý večer. Uvedl rovněž, že bude izolován, pozorován a testován tak dlouho, jak to bude situace vyžadovat. „Zároveň budou kontaktováni všichni, se kterými jsem přišel do styku. Informace o pozitivním testu je pro mě nová, nezbývá než řešit, co přijde den za dnem,“ dodal.

1/3 Včera v průběhu dne jsem se přestal cítit dobře, večer jsem si pak naměřil teplotu 37,8 stupně C. Protože jsem se chtěl zachovat správně, zůstal jsem dnes doma a nechal se testovat. Mé obavy se naplnily, před malou chvílí mi byl potvrzen pozitivní test na Covid-19.

— Petr Hlubuček (@p_hlubucek) June 16, 2020

2/3 Co bude následovat? Krajská hygienická stanice má protokol, který musí být následován. Budu izolován, pozorován a testován tak dlouho, jak to bude situace vyžadovat. Zároveň budou kontaktováni všichni, se kterými jsem přišel do styku.

— Petr Hlubuček (@p_hlubucek) June 16, 2020

3/3 Svou funkci náměstka primátora pro životní prostředí budu vykonávat z domova formou home office, pokud mi to zdravotní stav dovolí.
Informace o pozitivním testu je pro mě nová, nezbývá než řešit, co přijde den za dnem. Budu veřejnost informovat.
Opatrujte se všichni!

Petr

— Petr Hlubuček (@p_hlubucek) June 16, 2020

Hlubuček (46) je zastupitelem hlavního města Prahy a náměstkem pro životní prostředí. Deset let je starostou městské části Praha-Lysolaje.

V uplynulých měsících bylo na pražském magistrátu nakaženo několik úředníků. Od poloviny března byl na čas kvůli koronaviru uzavřen odbor evidence majetku. Nákaza se na odboru prokázala u dvou zaměstnanců a asi padesátka lidí byla v karanténě. Kromě odboru evidence majetku se nákaza objevila také na odboru územního rozvoje.

V Praze bylo od začátku března do dnešních 18.00 hodin zjištěno 2 231 případů koronaviru. Podle údajů pražské hygienické stanice od pondělí přibylo devět nových případů. Praha je nemocí COVID-19 v Česku nejvíce zasažená. Na 100 000 obyvatel připadá v hlavním městě více než 176 nakažených, uvádí Ministerstvo zdravotnictví. Z nemoci COVID-19 se dosud v metropoli vyléčilo 1 449 lidí, s nákazou zemřelo 92 lidí. V celém Česku bylo od začátku epidemie potvrzeno 10 095 případů.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Ing. Miroslav Balatka byl položen dotaz

Víte, co mi přijde zajímavé?

Že všichni, kdo evidentně volili koalici SPOLU si nepřipouští, že za svůj neúspěch a úspěch jiných stran si mohou sami svou politikou. Proč máte dojem, že roste obliba protestních stran? Myslíte, že voliči jsou tak hloupí a věří populistům a extrémistům nebo připouštíte, že prostě tato vláda dělá ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Krach Ukrajiny. Má už jen pár týdnů

11:50 Krach Ukrajiny. Má už jen pár týdnů

Vedle válečných obtíží čelí Ukrajina decimovaná ruskou armádou i obtížím ekonomickým. Bez pomoci záp…